Zwierzęta

Opieka nad psem – o czym należy pamiętać?

Pies jest najpopularniejszym zwierzęciem domowym na całym świecie. Opieka nad zwierzakiem wymaga odpowiedniej wiedzy oraz poświęcenia nieco wolnego czasu. Warto znać zasady żywienia i pielęgnacji, tak aby zapewnić zdrowie i dobrą kondycję zwierzakowi.

Jak pielęgnować psa?

Niektóre psy wymagają codziennej pielęgnacji. Opieka nad zwierzętami z długą sierścią wymaga regularnego czesania futra, tak aby nie było ono skołtunione. Koniecznymi mogą okazać się również wizyty u psiego fryzjera, czyli u groomera. Rasy, które wymagają takiej pielęgnacji to Pekińczyki, Yorki czy Sznaucery.

W przypadku psow o krótkim futrze, wystarczy czesanie sierści około raz na tydzień. Nie ma bowiem obawy, że sierść się skołtuni. Każde psy należy także kąpać – częstotliwość kąpieli zależy od typu sierści czy zabrudzeń, z którymi zwierzę ma styczność na co dzień – nie powinno być to jednak częściej niż raz w miesiącu.

Żywienie

Psy mają różne potrzeby żywieniowe, a właściciele dzielą się na dwie grupy – takich, którzy gotują dla swoich psów oraz kupujących gotową karmę. Obie opcje są dobre, o ile tylko właściciele wiedzą, jak powinna wyglądać optymalna dieta.

W domowej karmie należy zachować stosunek 1:1:1 mięsa, wypełniacza i warzyw. Mięso z dodatkiem chrząstek gotuje się, przy obieraniu usuwając wszystkie kości. Wypełniaczem mogą być – ryż, makaron, kasza czy płatki owsiane. Warzywa, nadające się do spożycia przez psy to marchew, seler czy pietruszka.

Gotowa karma powinna pochodzić ze sklepu zoologicznego, tylko wówczas gwarantuje zbilansowane żywienie. Psia dieta powinna się opierać na karmie mokrej oraz suchej, podawanej w odpowiednich proporcjach. Dobiera się je na podstawie wagi i aktywności psa.

Suplementacja

Opieka nad zwierzętami z problemami zdrowotnymi może wymagać dodatkowej suplementacji. Na rynku dostępne są preparaty witaminowe, wspomagające stawy czy wspomagające trawienie. Warto, by dobrał je lekarz weterynarii.

Kiedy pies otrzymuje zbilansowaną dietę zapewnioną przez gotową karmę, dodatkowa suplementacja witaminami nie jest konieczna. Warto jednak dodawać witaminy do karm domowych lub wówczas, kiedy pies ma zapewnioną dużą dawkę ruchu. Witaminy dla psów są dostępne w postaci proszku, tabletek lub oleju.

Psy o długiej sierści, mające problemy żołądkowe lub delikatne stawy, powinny dostawać suplementy, które będą pomagać w utrzymaniu zdrowia. Dzięki temu pies mimo upływu lat może czuć się dobrze i być w pełni aktywnym. Również celem samych właścicieli jest zapewnienie zwierzakowi długiego i radosnego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *