turystyka

Wakacje z psem nad morzem – kilka praktycznych porad

Na wakacje z psiakiem nad morzem decyduje się coraz więcej osób. Widać to chociażby po największych polskich kurortach morskich, które coraz częściej inwestują w psie plaże i inne elementy infrastruktury dla miłośników psów. Mimo to, posiadacze czworonożnych pupili nie są zwolnieni od podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Z sierścią, czy bez – zabezpieczyć trzeba

Wakacje z psem nad morzem wiążą się z koniecznością odpowiedniego zabezpieczenia zwierzęcia przed przegrzaniem. Jak można to zrobić? Jeśli pupil posiada sierść, warto zaopatrzyć się w specjalny parasol przeciwsłoneczny, który jednocześnie może pełnić rolę ochrony przed deszczem. Wybierając się na nadmorskie wakacje z psiakiem, warto też wziąć pod uwagę kwestię unikania nadmiaru światła słonecznego.

Jeśli pies nie posiada sierści, warto pomyśleć o specjalnym kremie UV, zabezpieczającym skórę psa przed niebezpiecznym oddziaływaniem promieniowania ultrafioletowego. Takie kremy można kupić w praktycznie każdym, profesjonalnym sklepie weterynaryjnym. Przed zakupem warto skonsultować się ze sprzedawcą co do stopnia ochrony kremu.

Niezależnie od lokalizacji – sprzątać trzeba

Owszem, na polskim Wybrzeżu można znaleźć wiele tak zwanych psich plaż, aczkolwiek usadowienie się na jednej z nich nie zwalnia nas z obowiązku sprzątania za pupilem. „Psią toaletę” warto wykonać nieco wcześniej – najlepiej w drodze na plażę. Nie należy też zapominać, że i wtedy należy posprzątać. Świadczy to o poziomie osób zabierających psa na wakacje i o odpowiednim poziomie kultury osobistej.

Jeśli pies znajduje się już na plaży, najlepiej trzymać go na długiej smyczy. Jeśli zwierzę lubi się kąpać, należy mu to jak najbardziej umożliwić. Nie zapominajmy jednak, by po każdorazowej takiej kąpieli, zwierzę unikało kontaktu z innymi osobami. Nikt bowiem nie chce zostać pochlapany…

Morze, pływanie – uważać trzeba

Nie należy przeceniać umiejętności pływackich pupila. Bałtyk w okresie wakacji jest zazwyczaj mocno wzburzony, co niejednokrotnie może utrudnić psu kąpiel. Nawet, jeśli nasz pies jest świetnym pływakiem, to pamiętajmy, że zwykle pływa on w spokojnych zbiornikach wodnych. Nasze morze nie należy do tej grupy akwenów.

Podsumowując, wakacje z psem nad morzem mogą być udane, aczkolwiek należy się dostosować do ogólnie panujących zasad. Z psem na plaże najlepiej wybrać się wieczorem, gdy wszystkie lokalne plaże zaczynają powoli pustoszeć. W przeciwnym razie należy wybrać specjalne „psie lokalizacje”, które z łatwością można wyszukać w Internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *