Zwierzęta

Jak powinno się dbać o psy?

Nie bez powodu mówi się o tym, że to właśnie pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Czworonożne zwierzaki potrafią wykazać się ogromną lojalnością wobec swojego właściciela, zawsze obdarzają go bezinteresowną miłością, a w chwilach smutku potrafią nawet przyjść i pocieszyć. Skoro człowiek otrzymuje od nich tak wiele, sam powinien im się za to odwdzięczyć. Może to zrobić, zapewniając pupilowi godne warunki do życia.

Własny kącik dla czworonożnego przyjaciela

Choć zwierzaki często podróżują ze swoimi właścicielami i są wtedy przenoszone np. w nosidełkach dla yorków, zdecydowanie największą część swojego życia spędzają w domach bądź ich otoczeniu. Chcąc trzymać zwierzaka w mieszkaniu, należy zorganizować dla niego oddzielny kącik – np. w sypialni. Można w nim rozłożyć większy koc i położyć na nim specjalny tapczanik do spania oraz różne zabawki, którymi psiak zajmie się w trakcie nieobecności pana. Przygarniając natomiast większego zwierzaka, należy przygotować dla niego sporej wielkości wybieg z budą, pamiętając o otoczeniu działki wyższym płotem.

Idealny sposób na przewożenie zwierzaka

Właściciele mniejszych psów, np. yorków, często zabierają je ze sobą dosłownie wszędzie – do sklepu, szkoły czy nawet znajomych. Ważny jest sposób transportowania takiego zwierzaka, by był on dla niego bezpieczny i komfortowy. Do przenoszenia małych psiaków idealnie nada się nosidełko dla yorka o dość twardym dnie i długich, wygodnych w noszeniu uchwytach. Jeżeli natomiast zwierzak ma regularnie podróżować samochodem bądź koleją, należałoby sprawdzić w gabinecie weterynaryjnym, czy nie cierpi on na chorobę lokomocyjną, która często występuje u psiaków. Jeśli tak, trzeba albo zrezygnować z podobnych wycieczek, albo tuż przed nimi aplikować czworonożnym pasażerom odpowiednie lekarstwa.

Opieka medyczna

Obowiązkiem każdego właściciela psa jest regularne chodzenie z pupilem na wizyty w gabinetach weterynaryjnych. Podczas nich lekarz może zaaplikować małemu pacjentowi zastrzyki chroniące przed różnymi chorobami (np. wścieklizną), sprawdzić jego ogólny stan zdrowia czy nawet przeprowadzić poważniejsze zabiegi – chociażby sterylizację. Często też weterynarze z tak wielką pasją podchodzą do swojej pracy, iż sami z siebie opowiadają właścicielom psiaków, jakie nosidełko dla yorka będzie najlepszym wyborem, czy jaką karmę opłaca się obecnie kupować. Odwiedzając regularnie gabinety tych lekarzy, można przy okazji zdobyć bezcenne informacje, dzięki którym opieka nad zwierzęciem stanie się dużo prostsza.

Artykuł powstał we wspópracy z Lile Tink

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *