Uncategorized

Domy opieki dla osób chorych na Alzheimera

Jak wiadomo, choroba Alzheimera dotyka najczęściej osób starszych, czyli tych, które ukończyły 65. rok życia. Jest to choroba niezwykle wyniszczająca nie tylko dla samych chorych, ale również ich bliskich. Ze względu na to powstają liczne hospicja i domy starości, które przyjmują osoby dotknięte tym schorzeniem i podejmują próby leczenia Alzheimera.

Charakterystyka choroby Alzheimera

Alzheimer jest jedną z chorób wieku starczego, podobnie jak np. demencja. Typowymi objawami choroby Alzheimera są zaburzenia pamięci, zdezorientowanie, irracjonalne zachowania czy zmiany w osobowości. W późniejszych stadiach choroby chory może stwarzać niebezpieczeństwo dla siebie i otoczenia, przez co wymaga on całodobowej opieki osób trzecich. Warto wiedzieć, że nie istnieje skuteczna metoda leczenia Alzheimera – jedyne metody polegają na spowolnieniu rozwoju choroby lub złagodzeniu jej objawów, które już zdążyły się pojawić. Są one mniej lub bardziej skuteczne w zależności od tego, jak wcześnie choroba Alzheimera została rozpoznana, jednak nawet przy wczesnym rozpoznaniu rokowania nie są dobre – osoby chore na Alzheimera zazwyczaj nie żyją dłużej niż przed 14 lat od pojawienia się pierwszych objawów.

Dom opieki – czy to dobry pomysł?

W związku z tym, że opieka nad osobą chorą na Alzheimera na dłuższą metę jest niesamowicie trudna i wyniszczająca, wiele osób podejmuje trudną decyzję o powierzeniu opieki nad chorym innym osobom. Rozwiązania z reguły są dwa – skorzystanie z pomocy prywatnej opiekunki lub dom opieki dla osób starszych i chorych. Opiekunka jednak często nie ma możliwości doglądania chorego w nocy, a więc o ile jej pomoc jest nieoceniona na początku rozwoju choroby, w późniejszych jej stadiach może okazać się niewystarczająca. W tym celu powstają domy starości, które przyjmują osoby wymagające całodobowej opieki, w tym również z rozwiniętą chorobą Alzheimera.

Poziom opieki w domach starości

Wiele osób nie może zdecydować się na umieszczenie bliskiego w placówce opiekuńczej, głównie ze względu na to, że w pewnych kręgach takie miejsca nie cieszą się zbyt dobrą opinią. W rzeczywistości jednak wiele domów starości zapewnia zadowalający poziom opieki, jednocześnie oferując przyjemną atmosferę i kontakt z innymi osobami. Wszystkie te czynniki są niezwykle ważne dla chorych na Alzheimera, którzy wymagają całodobowej opieki, ale również dużego spokoju i poczucia bezpieczeństwa, przy jednoczesnym zachowaniu pewnego rodzaju aktywności, która w pewnym stopniu spowalnia rozwój choroby.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.kasmin.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *