zdrowie

Jakie zalety mają szwy wchłanialne?

Usuwanie szwów chirurgicznych jest oczywiście zabiegiem bezbolesnym dla pacjentów, ale zazwyczaj czynność ta nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. W ostatnim czasie chirurdzy coraz częściej stawiają na szwy wchłanialne, które po zagojeniu się rany automatycznie ulegają biodegradacji. Oryginalne szwy rozpuszczalne wykonane są w całości z innowacyjnych materiałów, które mogą pochwalić się dużą wytrzymałością i odpornością na działanie agresywnych płynów ustrojowych.

Jakie jest zastosowanie rozpuszczalnych szwów?

Największym zainteresowaniem w medycynie cieszą się Szwy rozpuszczalne z dość niską wytrzymałością początkową, które charakteryzują się stosunkowo szybkim czasem wchłaniania. Mowa tutaj oczywiście o szwach, które rozpuszczają się po 40-90 dniach. O szybkości rozpadu szwów decyduje nie tyko materiał wykonania, ale również samo umiejscowienie szwów w organizmie. Popularne nicie biodegradowalne wykorzystywane są przede wszystkim w zabiegach, gdzie okres podtrzymywania rany jest dość krótki. Rozpuszczalne szwy wykorzystywane są nie tylko przy zabiegach urologicznych, ale również w ginekologii i stomatologii.

Jakie zalety?

Dużym atutem szwów wchłanialnych jest to, że nie pozostawiają one nieprzyjemnych dla oka blizn. Kluczem do sukcesu jest tak naprawdę opanowanie przez chirurga odpowiedniej techniki szycia. Oryginalne szwy wchłanialne doskonale sprawdzą się zwłaszcza w chirurgi plastycznej, która w ostatnim czasie rozwija się w bardzo szybkim tempie. Usuwanie szwów jest dużym wyzwaniem zwłaszcza w przypadku małych dzieci, dlatego też rozpuszczalne szwy wykorzystuje się właśnie w chirurgii dziecięcej. Najlepszymi parametrami użytkowymi mogą pochwalić się szwy z kwasu poliglikolowego.

Czy rozpuszczalne szwy można wykorzystać do każdego zabiegu?

Zakładanie szwów rozpuszczalnych jest bardzo wygodnym i niesłychanie praktycznym rozwiązaniem. Niestety chirurdzy nie zawsze mogą skorzystać z ich dobrodziejstwa. Bardzo wiele zabiegów wymaga mocnego i bardzo trwałego połączenia tkanek. Jak wspomniano powyżej większość nici wchłanialnych oznacza się dość krótkim okresem podtrzymywania. Tego typu materiały chirurgiczne nie mogą być wykorzystane między innymi przy zabiegach z zakresu chirurgii sercowo-naczyniowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *