Uroda

Dieta Dąbrowskiej wywołuje kontrowersje

Nie ulega wątpliwości, że zdrowe odżywianie to temat, który wzbudza wiele emocji. Co więcej, możemy mówić o sporych kontrowersjach. Gdyby potrzeba było jakiegoś przykładu, najlepiej możliwie szybko zapoznać się z tym, co niesie za sobą Dieta Dąbrowskiej.

Pomoc czy początek kłopotów?

Dieta ma za zadanie pomagać – to jasne. Niemniej jednak jest to teoria, a teoria ma to do siebie, że niekoniecznie przekłada się na praktykę. Krótko mówiąc, znajdziemy zwolenników i przeciwników wspomnianego sposobu odchudzania. Wiele osób może też zadawać sobie pytanie, z czego wynikają rozbieżności?

Różne opinie mogą wynikać choćby z tego, że mamy do czynienia z dietą, która może być kojarzona z postem. Wystarczy powiedzieć, że w ciągu dnia dopuszcza się trzy główne posiłki i dwie przekąski. Istotne jest też to, że łączna kaloryczność ma wynosić maksymalnie 600 kcal. Tymczasem każda restrykcyjna dieta wiąże się z negatywnymi konsekwencjami. Dieta Dąbrowskiej może nieść za sobą choćby osłabienie, złe samopoczucie czy nawet omdlenia!

Pozytywne efekty to nie wszystko

Niektórzy mogą dodać, że to restrykcyjne rozwiązanie gwarantuje spektakularne efekty. Szybki spadek wagi to prawda, ale nie jest to coś, co powinno mieć znaczenie. Należy liczyć się z różnymi skutkami ubocznymi i właśnie to jest najistotniejsze!

Dobrze jeszcze spojrzeć na sytuację z nieco innej perspektywy – wszelkie efekty uboczne mają związek ze zbyt małą liczbą posiłków i zbyt małą podażą kalorii. Można również powiedzieć, że dieta ta nie zachęca do uprawiania aktywności sportowej (chodzi o brak „paliwa” dla organizmu).

Kto stworzył Dietę Dąbrowskiej?

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, kto stoi za kontrowersyjną dietą. Dla niezorientowanych – za wszystko odpowiada dr Ewa Dąbrowska. Możemy mówić o lekarzu specjaliście ds. chorób wewnętrznych. Wypada jednak zaznaczyć, że mowa o osobie, której największą popularność zapewniło stworzenie restrykcyjnego jadłospisu.

Warto też pamiętać, że powstawanie kontrowersyjnej diety poprzedziło wiele lat pracy. Końcowy efekt można określić składową prac naukowych Dąbrowskiej. Lekarka ma też na swoim koncie tzw. Dietę Daniela i trzeba przyznać, że propozycja ta nie cieszy się specjalnym zainteresowaniem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *