turystyka

Strój do nurkowania – jak wybrać najlepszy?

Nurkowanie staje się coraz popularniejszą dyscypliną i aktywnością fizyczną. Z tego względu w sklepach sportowych jest duży wybór strojów do nurkowania. Jak wybrać odpowiedni skafander? Na co zwrócić uwagę?

Strój do nurkowania

Nurkowanie to bardzo ciekawe zajęcie, które pozwala przeżyć niesamowitą przygodę. Z racji dużej dostępności sprzętu każdy może rozpocząć przygodę z nurkowaniem. Najważniejszy jest oczywiście kombinezon, który niejako jest drugą skórą pod wodą. Zatem należy przyłożyć dużą uwagę do wyboru odpowiedniego skafandra, w którym będzie można bezpiecznie i wygodnie pływać pod wodą.

Strój do nurkowania musi zostać odpowiednio dobrany do temperatury wody oraz umiejętności nurka. Przede wszystkim podczas nurkowania musi być zapewniony odpowiedni komfort termiczny. Nie wolno jednak wybrać zbyt grubego materiału, gdyż mogłoby dojść do przegrzania.

Kombinezon do nurkowania dobrany do temperatury wody

Najważniejszym parametrem podczas wyboru stroju do nurkowania jest grubość materiału, z którego został on wykonany. Jeśli ktoś zamierza nurkować w ciepłych wodach, to wystarczy bardzo cienki kombinezon piankowy. Należy pamiętać, że im głębiej się nurkuje, tym woda jest zimniejsza, a więc trzeba mieć to na względzie.

W wodach o średnich temperaturach najlepiej sprawdzi się kombinezon półsuchy. Szczególnie takie rozwiązanie jest polecane w polskich jeziorach lub przy głębokim nurkowaniu w ciepłych rejonach. Do nurkowania w zimnej wodzie najlepiej nadaje się suchy kombinezon. Szczelny skafander może być także w formie ocieplonej, zapewniając jeszcze większy komfort termiczny.

Suchy czy mokry kombinezon do nurkowania?

Zapewne większość osób zdążyła się zorientować, że kombinezony do nurkowania dzielą się na suche i mokre. Oczywiście różnica polega na tym, że w przypadku suchych skafandrów woda nie jest przepuszczana do ciała. Wykonane są one najczęściej z neoprenu tak jak kombinezony mokre. Można także znaleźć skafandry z trylaminatu, które jednak nie są tak ciepłe, jak te z neoprenu.

Wybór stroju do nurkowania należy dopasować do temperatury wody. Dla początkujących nurków najlepszy będzie uniwersalny mokry skafander. Zaawansowani nurkowie zazwyczaj wybierają kombinezony suche, które zapewniają lepszy komfort podczas nurkowania.

Stroje do nurkowania dostępne są w ofercie divezone.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *