biznes

Czy faktura marża może być wystawiana przez Internet?

W dzisiejszych czasach, kiedy rządzą nowoczesne technologie przedsiębiorca dąży do uproszczenia i ekonomiki podejmowanych działań. Wiele dokumentów z zakresu księgowości wystawia się już w tej chwili online. Jakie płyną z tego korzyści i czy jest możliwość wystawiania w ten sposób specyficznej faktury jaką jest faktura marża?

Faktura marża – co trzeba wiedzieć i co to za dokument?

Faktura marża jest dokumentem księgowym, z którego mogą skorzystać jasno określone, konkretne podmioty. Są to firmy specjalizujące się w usługach turystycznych bądź też przedsiębiorstwa sprzedające rzeczy z wtórnego obiegu, np. komisy samochodowe, sklepy z używaną odzieżą, książkami z drugiej ręki czy antykami. Podmioty te wcale nie muszą decydować się na fakturę marżę, bo mogą wystawiać też zwykłe faktury vat, ale została dla nich przewidziana taka dodatkowa możliwość.

Istotną faktury marży jest to, że podatek vat obliczany jest właśnie od kwoty marży, czyli prowizji sprzedającego. Marża z kolei ustalana jest w wyniku odejmowania od sumy zapłaty za produkt bądź usługę przez kupującego sumy, którą sam przedsiębiorca zapłacił za konkretne rzeczy. Warto podkreślić, że kwota marży nie jest ujmowana na fakturze, a jedynie umieszcza się tam kwotę jaką płaci kupiec.

Oprogramowania do wystawiania faktur – jak to działa?

Jeśli ktoś chce iść z duchem czasu, zamiast wystawiać zwykłe dokumenty papierowe, może zdecydować się na internetowe narzędzia do fakturowania. Oczywiście, tworząc w ten sposób faktury, także można je drukować i przechowywać w klasycznej wersji. W sieci są dostępne zarówno płatne, jak i darmowe programy do fakturowania. Jeśli dana firma nie wystawia na co dzień dużo faktur, to z pewnością na jej potrzeby wystarczą aplikacje darmowe.

Wprowadzanie danych do systemu internetowego jest proste i zajmuje zaledwie kilku minut. Zresztą faktura marża ma nieskomplikowaną postać. Wystarczy umieścić w niej tylko kilka podstawowych pozycji. Program do fakturowania podpowie użytkownikowi kolejne kroki, więc nie trzeba mieć doświadczenia ani wiedzy z zakresu księgowości.

Internetowe wystawianie faktury marży

Dzięki programom do wystawiania faktur można oszczędzić pieniądze. Wiele firm podejmuje współpracę z biurami rachunkowymi, które wypełniają dokumentację, tymczasem nie jest to już za każdym razem konieczne.

Firmy, które mają nieskomplikowaną księgowość i wystawiają drobne faktury od czasu do czasu, mogą działać samodzielnie, korzystając z ogólnie dostępnych narzędzi. Dlatego też coraz więcej przedsiębiorców stawia na niezależność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *