turystyka

Podstawowe zasady skoków w tandemie

Skoki tandemowe to idealny wybór dla tych w gorącej wodzie kąpanych, którzy po podjęciu decyzji, że skoczą ze spadochronem, chcą to zrobić od razu, bez tracenia czasu na jakieś uciążliwe przygotowania. Odbywa się je wraz z instruktorem. Instruktor staje się więc osobą odpowiedzialną za przebieg lotu.

Kluczowa zasada – bez dotykania

Oczywiście instruktor i pasażer w trakcie lotu będą ze sobą złączeni, ale chodzi o to, by pasażer nie utrudniał instruktorowi pracy i nie przeszkadzał mu w ustalaniu kierunku lotu. Jest to ważne ze względów bezpieczeństwa. Jeżeli instruktor utraci chociażby częściowo kontrolę nad lotem, skutki tego mogą być naprawdę opłakane.

Zakazane jest przede wszystkim przytrzymywanie, ale też i dotykanie ręki instruktora. Tej zasady nigdy nie wolno łamać. Instruktor musi mieć pełne panowanie nad obiema rękami, aby odpowiednio układać sylwetkę swoją i pasażera oraz by właściwie rozkładać ciężar ciała.

Oddech ma znaczenie

Pierwszy w życiu skok tandemowy niemalże zawsze wiąże się chociażby z jakimś uczuciem strachu, który w skrajnych przypadkach potrafi być niestety paraliżujący, co kompletnie zabiera przyjemność z lotu. Jak tej sytuacji uniknąć? Otóż istnieją fajne techniki na to, by szybko się uspokoić. Jedna z nich polega na… powolnym i świadomym oddychaniu. Warto zrobić sobie kilka takich głębokich (i świadomych!) wdechów i wydechów tuż przed skokiem.

Wszelkie wątpliwości dotyczące przebiegu i bezpieczeństwa lotu należałoby natomiast rozwiać jeszcze na lądzie. To ważne, aby mówić o swoich obawach instruktorowi i robić to otwarcie, zamiast dusić wszystko w sobie, a później tego żałować.

Bezpieczne lądowanie – w teorii i praktyce

Jednym z kluczowych elementów wszystkich skoków tandemowych, którego obawiają się niemalże wszyscy początkujący, jest oczywiście lądowanie. Jak je wykonać, aby zrobić to dobrze? Tego pasażerowie uczą się oczywiście przed skokiem, gdyż właściwa technika lądowania jest im tłumaczona i opisywana szczegółowo przez instruktora.

W trakcie lądowania najważniejsze staje się ułożenie stóp oraz kolan. Mimo wszystko skoki tandemowe są na tyle bezpieczne, że nawet jeśli to lądowanie nie wygląda do końca prawidłowo, nic strasznego się nie dzieje.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PL Strefa Silesia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *