Przemysł

Zalewa do elektroniki

Współczesna technologia opiera się na skomplikowanych układach elektronicznych. Odpowiednia jakość wykonania poszczególnych podzespołów ma kluczowe znaczenie dla działania całego układu. Dlatego producenci elektroniki dokładają wszelkich starań by odpowiednio zabezpieczać poszczególne komponenty.

Zalewa dodatkowym zabezpieczeniem

Coraz częściej zdarza się, ze układy elektroniczne są dodatkowo zabezpieczane. Zabezpieczanie takie polega na zalewaniu poszczególnych elementów specjalną zalewą. Ma ona za zadania ochronę elektroniki przed niepożądanym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Dobrze wykonana zalewa do elektroniki stanowi znakomitą barierę dla wilgoci czy kurzu. Wilgoć jest szczególnie niebezpieczna dla układów elektronicznych. Zastosowanie odpowiedniej zalewy chroni układy przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Zalewa silikonowa

Silikon jest stosowany w wielu dziedzinach przemysłu. Swoją rolę spełnia również w przemyśle elektronicznym. Zalewy do elektroniki z silikonu sprawdzają się bardzo dobrze w układach cyklicznie nagrzewających się. Silikon znakomicie przewodzi ciepło, dzięki czemu zalewa nie rozwarstwia się.

Bardzo popularna jest zalewa jednoskładnikowa. Jest to gotowa mieszanka przygotowana do użytku natychmiast. Wystarczy rozlać ją na uprzednio przygotowanej płytce drukowanej czy przetworniku energii. Czas zastygania wynosi na ogół jeden dzień. Równie dużą popularnością cieszy się zalewa silikonowa dwuskładnikowa. Umożliwia ona dokonanie modyfikacji w zalewie dzięki dobraniu odpowiednich proporcji. Składa się z silikonu oraz katalizatora. Substancje te należy wymieszać zachowując odpowiednie proporcje.

Odpowiednia zalewa

Wybór odpowiedniej zalewy jest kluczowy dla funkcjonowania całych układów. Często zdarza się, że wybrana zalewa jest zbyt twarda. Niestety zastosowanie zbyt twardej zalewy może spowodować uszkodzenie delikatnych elementów elektroniki na przykład w płytkach drukowanych. Dlatego warto dobrze dobierać twardość zalewy do materiału, który ma zostać zabezpieczony.

Coraz częściej można spotkać kolorowe zalewy w układach elektronicznych. Chronią one układy elektroniczne nie tylko przed działaniami zewnętrznymi, ale i przed nieodpowiednimi osobami. Często zdarza się, że nieuczciwa konkurencja podgląda różne rozwiązania w firmach. Zalanie układu kolorowym silikonem skutecznie umożliwia konkurencji podglądanie zastosowanych w układzie rozwiązań.

Przemysł elektroniczny rozwija się bardzo szybko. Wraz z rozwojem technologii pojawiają się coraz nowsze sposoby zabezpieczania układów elektronicznych. Zalewa do elektroniki to bardzo skuteczny sposób na ochronę poszczególnych podzespołów. Warto jednak pamiętać, żeby pod zalewę nie dostało się powietrze. Może to prowadzić do skrócenia żywotności danego podzespołu.

Zalewa do elektroniki dostępna jest w ofercie Elektronika.mcc.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *