Motoryzacja

Czym się charakteryzują alkomaty profesjonalne?

Alkomat to nic innego jak specjalne urządzenie, które służy do wykonywania pomiaru ilości alkoholu w wydychanym powietrzu. Co więcej, umożliwia określenie jego stężenia we krwi zatrzymanego kierowcy. W artykule ogólnie opiszemy dostępne w sklepach alkomaty profesjonalne. Wyjaśnimy, czym się przede wszystkim charakteryzują.

Alkomat policyjny – najważniejsze funkcje

Najczęściej spotykanym testerem trzeźwości jest ten stosowany przez policję. To nowoczesny, bezprzewodowy i łatwy w obsłudze sprzęt elektromechaniczny z atestem. Zasilany jest najczęściej wbudowanym akumulatorem. Wyposażony w dotykowy ekran i odpowiedni czujnik, pozwala oczywiście na sporą dokładność pomiaru i szybkość działania. Dzięki niemu można w ciągu doby przeprowadzić wiele testów, a ich wyniki zapisać w wewnętrznej pamięci.

Alkomaty dowodowe z certyfikatem wzorcowania

W kategorii: alkomaty profesjonalne, znajdują się także skalibrowane urządzenia, które wykorzystuje się w sądzie jako dowody. Mają one stabilne czujniki elektromechaniczne i są jeszcze bardziej wydajne niż alkomaty policyjne. Okazuje się bowiem, że przez godzinę dokonają aż 300 pomiarów! Jednak nie tylko to wyróżnia je na tle wyżej opisanych modeli. Alkomaty dowodowe mają tak zwany certyfikat wzorcowania. Oznacza to, że wynik pomiaru będzie porównywany ze wzorcem. Czynność taka odbywa się w bardzo profesjonalnym laboratorium i musi być powtarzana po upływie sześciu miesięcy. Warto także nadmienić, że w niektórych nowoczesnych sprzętach zastosowano funkcję łączenia się z drukarką przez technologię bluetooth.

Podsumowanie

Wiemy już, czym ogólnie charakteryzują się alkomaty policyjne oraz dowodowe. To bardzo potrzebne i niezawodne (dające gwarancję poprawności pomiarów) profesjonalne wynalazki, spełniające wszystkie ustalone normy. Gdyby ich nigdy nie wynaleziono, trudniej byłoby kontrolować pijanych kierowców. Co ciekawe, przydają się nie tylko policjantom oraz innym służbom mundurowym i porządkowym w ich codziennej pracy, ale także właścicielom wielu polskich firm. Mogą oni bowiem z łatwością weryfikować trzeźwość swoich pracowników (np. tych zatrudnionych na placu budowy albo w transporcie) i w ten sposób znacznie zwiększyć bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *