kulinaria

Suszone warzywa i owoce – zastosowanie w kuchni

Uprawa i zbieranie warzyw i owoców z własnego ogrodu lub pola, to jedno. Sprawienie, by plony można było długo przechowywać, to drugie.
Bezpieczne i długoterminowe przechowywanie plonów ma ogromne znaczenie dla samowystarczalności. Sposobów konserwowania żywności jest wiele. Od wieków znaną i bezpieczną metodą jest suszenie.

Konserwacja poprzez suszenie – tak stara metoda jak sama ludzkość

Suszenie jest najstarszą metodą konserwacji pożywienia. W rolnictwie suszenie jest najlepszym sposobem, aby długo cieszyć się zbiorami. Suszone warzywa, owoce, grzyby a nawet mięso i ryby można długo przechowywać i nie trzeba do tego chłodni.

Suszenie polega na usunięciu z żywności dużej części zawartej w niej wilgoci. W ten sposób usuwa się mikroorganizmy, które rozkładają żywność, a tym samym powodują jej psucie. Wydłuża to okres przydatności jedzenia do spożycia.

Większość bakterii może się rozwijać w produktach zawierających więcej niż około 30% wody. Jednak pleśń atakuje również żywność o zawartości wody powyżej 15%. Oznacza to, że wilgotność żywności musi wynosić poniżej 15%, aby zapewnić bezpieczne przechowywanie.

Prawidłowe suszenie – długi okres przydatności do spożycia

Wszystkie lokalne owoce i warzywa nadają się do suszenia.

Domowe suszone owoce, suszone warzywa i suszone mięso z jedynie ok. 10% wilgocią resztkową można przechowywać przez lata. Przynajmniej jeśli przechowuje się je w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Podczas gdy ta sama żywność może być przechowywana tylko przez kilka dni, gdy jest świeża i wilgotna.

Proces suszenia jest bardzo łatwy. Nadmuch suchego i ciepłego powietrza powoduje, że woda zawarta w żywności wyparowuje, a strumień powietrza ją odprowadza. Wilgoć wydostaje się na zewnątrz.Suszona żywność stopniowo wysycha. Jednak ciepłe powietrze nie zabija bakterii i organizmów. To właśnie odróżnia suszenie od sterylizacji. Suszenie pozbawia organizmy jedynie źródła utrzymania, wody.

Samodzielne suszenie mięsa – czystość, dokładność, temperatura i czas

Suszenie jest szybsze, im cieńszy produkt do suszenia i wyższa temperatura powietrza. Jednak jest w tym haczyk – wysokie temperatury niszczą cenne składniki. Ponadto kawałek o grubości zaledwie kilku milimetrów jest trudny do krojenia. Poza tym, jedzenie nie sprawia przyjemności. Dlatego zawsze jest to kwestia kompromisu między czasem suszenia, temperaturą i grubością plastra. Idealna temperatura do suszenia wynosi od 30 ° do 60 ° C. Im cieńsza i drobniejsza potrawa, tym szybciej wysycha. Nie można określić stałego czasu suszenia. Należy raczej polegać na zdrowym rozsądku i doświadczeniu. Żywność jest dobrze wysuszona, gdy jest naprawdę sucha. Może to zająć kilka dni na słońcu, kilka dni w piekarniku i kilka godzin w automatycznej suszarce.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Suszarnicza Spółka OGRODNIK S.A..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *