Kariera

Podstawowe błędy w CV

Porad dotyczących pisania dokumentów aplikacyjnych jest bardzo wiele. Zarówno w internecie, jak i w różnego typu czasopismach czy książkach. Wydawałoby się, że w związku z tym każdy kandydat starający się o prace, posiada świetny dokument, zawierający tylko to, co niezbędne.
Niestety w rzeczywistości wiele CV nie spełnia podstawowych wymogów.

Jak się nie ośmieszyć?

Niektórzy rekruterzy mają nawet swoje fora czy grupy zamknięte, na których dzielą się najdziwniejszymi czy najśmieszniejszymi informacjami podanymi przez kandydatów w CV.

Wielu błędów dałoby się prosto uniknąć, poświęcając czas na to, aby idealne CV stworzyć zgodnie z panującymi zasadami. Można skorzystać również z porady odpowiednio przeszkolonego doradcy kariery czy pedagoga pracy.

Podstawowe błędy a idealne CV

Na początek warto pamiętać o umieszczeniu danych osobowych oraz kontaktowych. Sprawa wydaje się teoretycznie prosta, ale kandydaci często wpisują w tej sekcji o wiele za dużo, zbyt prywatnych informacji.

Wystarczy podać numer telefonu bądź adres mailowy. Zwłaszcza mail musi być profesjonalny. Wszelkie buziaczki i słodkie zdrobnienia należy pozostawić dla znajomych.

Idealne CV nie zawiera również informacji o stanie cywilnym, ilości dzieci oraz posiadanych zwierzętach. Te kwestie nie są zupełnie związane z życiem zawodowym i nie powinny być rozpowszechniane w CV.

Zdjęcie w CV

Według aktualnych przepisów idealne CV nie musi zawierać zdjęcia i pracodawca nie ma podstaw, aby żądać w ogłoszeniu umieszczenia swojego wizerunku. CV nie powinno być z tego względu odrzucone czy gorzej oceniane.Jeśli jednak, dbając o idealne CV, kandydat chce umieścić fotografie, to musi być ona profesjonalna. Wystarczy zdjęcia do dokumentów. Można jednak skorzystać z pomocy fotografa. Sesje biznesowe są aktualnie bardzo popularne i oferują je specjaliści w wielu miastach.

Duży błąd to załączanie fotografii z wakacji, wesela, innej zabawy czy w grupie. Nie mówiąc już o zdjęciach z niedozwolonymi używkami, a i takie się niestety zdażają. Tego typu załącznik może wywołać uśmiech i chwilowe zainteresowanie, ale od razu dyskwalifikuje kandydata w dalszym procesie rekrutacyjnym.

Idealne CV a zainteresowania

Podobnie jak ze zdjęciem, obecnie nie ma konieczności podawania w CV sekcji dotyczącej zainteresowań. Mimo że wielu ekspertów zachęca, aby idealne cv zawierało takie informacje, jest to dość delikatna kwestia.

Zwłaszcza jeśli zainteresowania kandydata są dość kontrowersyjne. Na przykład zajmuje się on myślistwem czy sportami ekstremalnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *