dom i ogród

Oświetlenie awaryjne – bezpieczeństwo życia i zdrowia

Każdy zapewne słyszał o zasilaniu awaryjnym. Dodatkowe źródło energii w razie zaniku dostawy ze źródła podstawowego ratowało już niejedną sytuację. Jak jednak nie wszystkim wiadomo, zasilanie awaryjne może nie tylko ochronić nas przed mrokiem, ale też uratować nasze życie.

Czym jest oświetlenie awaryjne?

Dlaczego awaryjne? Jak wspomnieliśmy we wstępie, oświetlenie to uruchamia się w chwili, w której podstawowe źródło światła ulega nieplanowemu wyłączeniu. Przyczyną tego mogą być różnego rodzaju awarie.

Zadaniem oświetlenia awaryjnego jest zapewnienie ochrony życia i zdrowia osób przebywających na terenie wszelkiego rodzaju obiektów. Dziś łatwo dostępny system powinien być stosowany we wszystkich budynkach publicznych.

Gdzie znajdziemy Oświetlenie awaryjne?

Systemy oświetlenia awaryjnego znajdziemy wszędzie tam, gdzie do pracy wykorzystuje się różnego rodzaju maszyny. Obsługa urządzeń często wiąże się z ogromnym ryzykiem, dlatego należy zabezpieczyć pracowników przed nagłą zmianą warunków wykonywanej pracy.

Znajduje ono również zastosowanie w miejscach, w których nagłe zatrzymanie maszyn może zagrozić nie tylko zdrowiu i życiu przebywających w ich pobliży osób, ale też środowisku zewnętrznemu.

Oświetlenie ewakuacyjne, czyli zasilanie w chwili zagrożenia

Jednym z najczęściej spotykanych rodzajów oświetlenia awaryjnego jest oświetlenie ewakuacyjne. Jego instalacja wymagana jest we wszelkich obiektach użyteczności publicznej.

Zadaniem tego systemu jest zapewnienie sprawnej drogi ewakuacji osobom, które przebywając wewnątrz obiektu, znalazły się w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *