Gdy mówimy o energooszczędności, najczęściej jako pierwsze pojawiają się w naszych myślach żarówki, które lata temu zrewolucjonizowały przemysł oświetleniowy. Energooszczędność to jednak nie tylko oszczędzanie światła. To również wyznacznik nowoczesnego budownictwa. Jej doskonałym przykładem są coraz częściej stosowane okna energooszczędne.
Co ma okno do temperatury?
Kiedy myślimy o swoim domu, chcemy, by był on przytulny i ciepły. O ile w miesiącach letnich z temperaturą nie ma większego problemu, o tyle zimą sprawa może nie być już taka prosta. Wbrew pozorom nawet najlepsza instalacja grzewcza nie zapewni zadowalających efektów, gdy zaniedbane zostaną inne czynniki.
Jednym z takich czynników, który ma ogromny wpływ na panujące w naszym domu warunki, są okna. To właśnie one stanowią newralgiczne punkty konstrukcji, decydujące o warunkach panujących w budynku. Dlaczego? Ponieważ tak jak ściana są to przegrody oddzielające powietrze z zewnątrz od tego, które znajduje się wewnątrz. Aby dawały one skuteczną ochronę przed zimnem, zastosowany w nich materiał musi posiadać odpowiednie właściwości.
Nie tylko ciepło, ale i oszczędnie
Coraz bardziej świadome społeczeństwo z każdym dniem wyraźniej widzi zależność między podejmowanym przez nie działań a kondycją środowiska. Z tego powodu wiele osób poszukuje rozwiązań, które nie tylko zaspokoją ich potrzeby, ale też zadbają o otaczający nas świat. Biorąc jednak pod uwagę budowę domu, możemy wymienić jeszcze jeden determinujący wybory czynnik – ekonomiczność.
Okna energooszczędne to sposób na zapewnienie komfortowych temperatur wewnątrz budynku oraz utrzymanie rachunków za energię cieplną na rozsądnym poziomie. Wszystko dzięki właściwościom, jakie okno energooszczędne posiada. Najważniejszą z nich jest współczynnik Uw.
By ciepło zostało w środku
Współczynnik Uw daje nam informację, jak silnym izolatorem ciepła jest dany materiał. W przypadku szyb okiennych przyjmuje się, że graniczna, ustandaryzowana wartość wynosi 1,1. Inaczej jednak sprawa wygląda w przypadku okien energooszczędnych. Tam współczynnik Uw schodzi poniżej tej wartości, osiągając nawet poziom 0,62 Uw. A jakie korzyści płyną z tego faktu dla tych, którzy okna energooszczędne użytkują?
Pomieszczenia, w których zastosowano silnie izolujące szyby, szybciej się nagrzewają i dłużej zatrzymują ciepło wewnątrz. Co za tym idzie, zużycie energii potrzebnej na ogrzanie obiektu znacznie się zmniejsza. Tym samym maleją też związane z energią koszty ponoszone przez właściciela domu.