dom i ogród

Opiekunka do dzieci poszukiwana

Bycie rodzicem to powołanie, pasja i misja. Ale czy zawsze trzeba być na zawołanie dziecka? Czy rodzice nie mogą, a nawet nie powinni złapać kilku godzin oddechu od obowiązków? Gdzie jednak podziać w takiej chwili pociechy? Czy lepiej zatrudnić opiekunkę, czy też odczekać z przyjemnościami aż dzieci dorosną? Jak znaleźć dobrą opiekunkę na wieczór?

Poszukiwania opiekunki idealnej

Rodzice nie powierzą opieki nad ich ukochanymi byle komu. Zazwyczaj dopiero po długim i żmudnym wyszukiwaniu znajduje się osobę odpowiednią. Opiekunka do dzieci to przecież nie tylko zawód, ale wręcz powołanie. Dlatego pierwsze zapytania kierowane są do rodziny czy znajomych. To oni polecają opiekunki, czy na dłuższy czas czy też te dorywcze na kilka godzin zajmowania się dzieckiem. O ile w kwestii tych pierwszych, znalezienie wolnej niani, bez kolejki zadowolonych rodziców jest bardzo trudne, o tyle w przypadku niani dorywczej sprawa jest już łatwiejsza. Nianie tego typu to zazwyczaj studentki czy starsze panie dorabiające do emerytury. Wystarczy zgrać swój kalendarz z wolnymi terminami niani i można pomyśleć o randce ze współmałżonkiem. Co jeśli nie ma się zaufanej osoby w okolicy, a rodzina nie korzysta z niani? Pomocne są wtedy agencje dla opiekunek dla dzieci czy wyszukiwarki niań. Opiekunka do dzieci z agencji jest nieco droższa niż ta z polecenia, ale można mieć pewność jej kompetencji i empatii. Z racji, ze opłatę wnosi się do agencji również jest to pewne zabezpieczenie. Opiekunka do dzieci to osoba, która ma zaspokoić potrzeby i zaopiekować się nim w razie płaczu czy tęsknoty za rodzicami.

A może warto zatrudnić kogoś z rodziny?

Wielu ludzi wybiera opiekunkę z bliskiej rodziny. To rozwiązanie ma wiele zalet, ale również nie jest pozbawione wad. Po pierwsze nie jest konieczne zapoznanie się z dzieckiem. Zna ono już osobę, z którą zostanie. Często więzy sympatii są bardzo silne. Często, jako opiekunka do dzieci występuje w takiej sytuacji babcia dziecka. W tym przypadku należy jednak mierzyć siły na zamiary. Zdarza się, że energia dziecka przekracza możliwości osoby w podeszłym wieku. Dlatego drugą popularną możliwością jest opieka cioci czy kuzynki. Szczególnie sprawdza się wersja z nocowaniem, jeśli konkretna osoba sama posiada potomstwo w podobnym wieku. Przysługa nie jest jednak w takim przypadku darmowa. Kiedyś trzeba będzie się zrewanżować i samodzielnie zająć gromadką dzieci. Dodatkowo rodzina ma tendencję do pozwalania dziecku na wiele rzeczy, podczas gdy krytykowanie darmowej pomocy jest źle widziane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *