zdrowie

Zalety i wady diety niskokalorycznej

Dietą niskokaloryczną nazywa się sposób odżywiania, w którym dostarczamy organizmowi mniejszą ilość kalorii niż tego potrzebuje. W związku z brakiem bieżących dostaw pokarmów, nasze ciało musi radzić sobie inaczej, sięgając po zapasy zgromadzonej tkanki tłuszczowej. W efekcie możemy zauważyć rezultaty w postaci chudnięcia.

Dieta niskokaloryczna i jej zalety

Pierwszym plusem wynikającym ze stosowania diety redukującej liczbę kalorii jest utrata wagi. Redukcja masy ciała w przypadku osób zmagających się z nadwagą i otyłością to szansa na długie i zdrowe życie. Szczupłe osoby mają mniejsze ryzyko zachorowania na szereg niebezpiecznych chorób, spowodowanych nadwagą właśnie.

Dzięki zastosowaniu diety niskokalorycznej można więc ograniczyć szansę zachorowania na cukrzycę i insulino oporność, zespół metaboliczny, choroby układu krążenia (miażdżyca, nadciśnienie tętnicze) a także zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów. Co więcej utrata wagi może mieć wpływ na nasze samopoczucie – szczupła sylwetka pomoże nam odzyskać wiarę w siebie i pozbyć się kompleksów. A jak wiemy zdrowie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne.

Wady diet ograniczających ilość spożywanych kalorii

Niestety nie ma diety bez wad. Po pierwsze musimy zredukować ilość kalorii w stosunku do zapotrzebowania organizmu, co w praktyce może wiązać się z odczuwaniem głodu w trakcie trwania diety. Głód zaś przekłada się na rozdrażnienie i poddenerwowanie.

Dieta niskokaloryczna może również doprowadzić organizm do stanu wyniszczenia, braku składników odżywczych. Co więcej stosując tą metodę zrzucania wagi możemy spowolnić metabolizm – układ pokarmowy ma teraz mniej do strawienia, więc przyzwyczaja się do wolniejszej pracy.

Możliwość wystąpienia efektu jo-jo to kolejne niebezpieczeństwo, które pojawia się pod hasłem dieta niskokaloryczna. Dostarczając mniejsze ilości jedzenia i odmawiając sobie wszystkich dotychczasowych przyjemności możemy wpaść w pułapkę jo-jo i zaraz po zakończeniu odchudzania zacząć się objadać. Wówczas stracone kilogramy wrócą, często z nawiązką.

Mimo wad nie warto odrzucać diety niskokalorycznej. Warto natomiast mądrze się do niej przygotować, na przykład korzystając z porady dietetyka albo z zakupu zbilansowanych gotowych diet pudełkowych. Korzystając z doświadczenia profesjonalistów mamy większą szansę na uzyskanie wymarzonej figury i zdrowia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Instytutu zdrowia Sofra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *