dom i ogród

Charakterystyka przepompowni ścieków

Posiadając dom jednorodzinny usytuowany w niewielkiej odległości od sieci kanalizacyjnej nie możemy zdecydować się na montaż szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Ponadto, jeżeli ukształtowanie terenu nie pozwala na grawitacyjne odprowadzenie nieczystości jedynym rozwiązaniem jest przydomowa przepompownia ścieków dla domków jednorodzinnych.

Czym są przepompownie?

Przepompownie są specjalistycznymi urządzeniami służącymi do ciśnieniowego odprowadzania nieczystości bytowo-sanitarnych z gospodarstwa domowego. Ścieki mogą być odpompowane do sieci kanalizacji ciśnieniowej lub grawitacyjnej. W niektórych przypadkach istnieje możliwość bezpośredniego transportu odpadów do oczyszczalni ścieków.

Przepompowanie przy jednorodzinnych gospodarstwach domowych są montowane najczęściej w celu odprowadzania nieczystości do kanalizacji, natomiast mogą być również stosowane w celu odprowadzenia wód opadowych, roztopowych oraz wód pochodzących z drenażu. Należy pamiętać, iż urządzenia te nie mogą być stosowane do transportowania odpadów przemysłowych.

Z czego składają się przepompownie?

Każda przydomowa przepompownia ścieków dla domków jednorodzinnych składa się z czterech podstawowych elementów, jakimi są pompa, zbiornik na nieczystości, hydraulika oraz system automatyki i sterowania który umożliwia bezobsługowe i automatyczne uruchomienie pompy w zależności od poziomu ścieków.

Przydomowe przepompownie ścieków dla gospodarstw domowych oferowane przez poszczególnych producentów różnić się mogą jedynie pomniejszymi rozwiązaniami technologicznymi. Najczęściej stosuje się urządzenia jedno pompowe z niewielkim zbiornikiem wykonanym z polietylenu.

Charakterystyka zbiorników przepompowni

Jedną z najważniejszych części przepompowni jest zbiornik. Producenci oferują modele wykonane z polietylenu, polimerobetonu oraz z betonu. Ze względu na takie właściwości zbiorników polietylenowych, jak odporność na różnorodne warunki atmosferyczne oraz substancje chemiczne, wysoką wytrzymałość poprzez zastosowanie żeber w konstrukcji oraz brak występowania korozji są one najczęściej wykorzystywane przy przydomowych przepompowniach.

Ponadto wysokiej gęstości zbiorniki polietylenowe, dzięki swojej lekkości są łatwe w transporcie oraz nie sprawiają problemów w czasie montażu. Na rynku dostępne są modele o różnej średnicy wewnętrznej. Najczęściej od 600 do 1500 mm, ale istnieją modele o średnicy dochodzącej do 3000 mm oraz 7000 mm wysokości. W przepompowniach przydomowych zaleca się montaż mniejszych zbiorników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *