Uroda

Buty skórzane – naturalne czy ekologiczne?

Rynek obuwniczy oferuje szeroki wachlarz produktów zróżnicowanych pod względem koloru, kształtu, materiału, a także ceny. Za jedne z najbardziej luksusowych i odpowiednich dla stopy uchodzą buty zrobione ze skóry naturalnej. Jednak coraz więcej miejsca na sklepowych wystawach zajmują buty ze skóry ekologicznej.

Skóra naturalna czyli jaka?

Skóry używane do produkcji butów i galanterii skórzanej pochodzą najczęściej od krów. Materiał poddawany jest specjalistycznym procesom, których zadaniem jest oczyszczenie i konserwacja skóry przed jej dalszą obróbką. Podstawową zaletą butów zrobionych ze skóry naturalnej jest ich zdolność do przepuszczania powietrza, a tym samym umożliwienie wentylacji stóp. Jest to cecha szczególna, zarezerwowana dla tego materiału i dotychczas nieskopiowana do innych materiałów. Skóra naturalna jest również bardzo wytrzymałym materiałem, dlatego buty oferowane przez krajowych producentów obuwia, również w internecie na http://noevision.pl, będą dużo bardziej trwałe niż te z innych materiałów.

Skóra ekologiczna – syntetyczna imitacja

Powodem, dla którego skóra ekologiczna stała się popularna, jest głównie jej dużo niższa cena w stosunku do skór naturalnych. Stanowi ona więc alternatywę dla chcących kupić obuwie modnie i dobrze wyglądające, a przy tym za niewysoką cenę. Dla wielu osób zakup obuwia i akcesoriów zrobionych ze skóry ekologicznej jest również decyzją etyczną. Jest to manifest przeciwko używaniu skór zwierzęcych. Ponadto skóra eko, jako materiał syntetyczny, jest dostępna w szerokim spektrum kolorów i faktur. Tworzywo to jest również bardziej elastyczne i odporne na wodę.Niestety skóra ekologiczna cechuje się również szeregiem wad, które w przypadku obuwia mogą być dokuczliwe. Najważniejszą z nich jest brak cyrkulacji powietrza, co powodować może pocenie stóp i powstawanie przykrego zapachu w bucie.

Jak odróżnić skórę naturalną od ekologicznej?

Dla naszych stóp zdecydowanie lepszym wyborem będą buty zrobione ze skóry naturalnej. Najlepiej by pochodziły z mniejszych zakładów o długoletniej tradycji np. http://noevision.pl, gdzie można mieć pewność, że otrzymana para obuwia wykonana została ze starannością i precyzją.Kupując wyroby skórzane w sklepach stacjonarnych warto zwrócić uwagę na metkę, gdyż producenci mają obowiązek precyzyjnego określania użytego materiału. W przypadku wątpliwości można zdać się na swoje zmysły: węchu, wzroku i dotyku. Naturalna skóra jest grubsza od ekologicznej, w swojej fakturze posiada różne nieregularne rowki i unikatowy, charakterystyczny tylko dla skóry zapach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *