biznes

Zalety druku sublimacyjnego

Dosyć specyficzną metodą druku jest druk sublimacyjny. Ta metoda nie jest mocno rozpowszechniona, dlatego w tym artykule opiszemy ją szerzej. Sublimacja to inaczej przemiana fazowa przejścia bezpośredniego ze stałego stanu w stan gazowy. Na przykładzie suchego lodu można to opisać najłatwiej.

Czym jest druk sublimacyjny?

Do znakowania kubków reklamowych stosowany jest w reklamie druk metodą sublimacji. Można też znakować koszulki, torby i przedmioty wykonane z aluminium. Warto dodać, że specjalna powłoka sublimacyjna to warunek powodzenia takiego nadruku. Sublimacja druk jest bardzo trwały i odporny na czynniki zewnętrzne. Na odtłuszczone powierzchnie można nanosić powłokę sublimacyjną, która jest nazywana również coattingiem. Można śmiało powiedzieć, że jest to idealna baza do sublimacji. W niektórych przypadkach po nadruku używa się lakieru zabezpieczającego przed promieniowaniem UV. Pozwoli to zabezpieczyć intensywność barw i znacząco wydłużyć żywotność produktu.

Zastosowanie

Warto się bliżej zastanowić, jak powstaje nadruk sublimacyjny. Przygotowanie nadruku na papierze transferowym jest pierwszym krokiem w tym procesie. Jest to odbicie lustrzane wzoru, które później przeniesiemy na podłoże docelowe. Specjalne tusze tworzone na bazie wody przeważnie stosuje się do druku. Później papier trzeba przyłożyć do produktu i przy użyciu prasy termotransferowej wydruk przekazywany jest na materiał docelowy. W tym procesie ważną rolę odgrywa dobranie właściwych parametrów ciśnienia prasy, temperatury oraz czasu oddziaływania. W zależności od dokładnego składu tuszu oraz właściwości materiału docelowego może różnić się temperatura i ciśnienie. Najważniejszą zaletą druku sublimacyjnego jest trwałość. Nie da się zdrapać lub odkleić nadruku, ponieważ tusz wnika w podłoże. Oznacza to, że koszulka reklamowa może być spokojnie prana w pralce. Warto również wspomnieć, że nadruk jest ekologiczny oraz bezwonny, ponieważ tusze tworzone są bez udziału rozpuszczalników i na bazie wody. Neutralnością druku sublimacyjnego powinny być zachwycone osoby, które jeszcze pamiętają specyficzny aromat banerów. Ten rodzaj druku jest odporny na warunki atmosferyczne, więc kubki reklamowe mogą być nawet myte w zmywarce. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, czym jest druk sublimacyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *