biznes

Restrukturyzacja – by uniknąć upadłości

Gdy sytuacja finansowa przedsiębiorstwa robi się nieciekawa lub co gorsza bardzo realne staje się widmo niewypłacalności warto pomyśleć o jak najszybszym uruchomieniu procesu restrukturyzacji firm. Takie posunięcie, przeprowadzone odpowiednio wcześnie i we właściwy sposób daje realne szanse uniknięcia ogłoszenia upadłości firmy.

Czym jest proces restrukturyzacji?

Szeroko rozumiane restrukturyzacje firm to nic innego jak zbiór wszystkich działań pozwalających na optymalizację kapitału, portfela aktywów oraz struktury rachunku wyników. Proces ten najczęściej ma za zadanie działania naprawcze wobec generującej straty gałęzi działalności w przedsiębiorstwie, lub nawet całego przedsiębiorstwa.

Co ważne, restrukturyzacja firm to nie tylko działanie wewnętrzne, wpływające na działanie firmy. Jeżeli restrukturyzacja podejmowana jest w zgodzie z prawem restrukturyzacyjnym przedsiębiorstwo ma możliwość ze skorzystania z wielu korzystnych rozwiązań prawnych. Jednym z nich jest możliwość wstrzymania postępowań egzekucyjnych

Cel restrukturyzacji jest jeden

W sytuacji, gdy firmy korzystają z prawa restrukturyzacyjnego ich sytuacja zwykle nie jest wesoła, by móc skorzystać z zapisów tej ustawy konieczna jest niewypłacalność lub realne ryzyko takiego stanu rzeczy. Dlatego zasadniczym celem procesów restrukturyzacji firm, niezależnie od jego formy jest zawsze uniknięcie ogłoszenia upadłości

W procesie restrukturyzacji ważne są również negocjacje z wierzycielami, ale współpraca z ich strony też jest dla nich opłacalna. Choć z jednej strony wstrzymane zostają postępowania egzekucyjne, to w tym procesie wierzyciele mogą o wiele lepiej zabezpieczyć swoje wierzytelności. A jeśli proces zakończy się sukcesem mają szansę na odzyskanie wszystkich zaległych kwot.

Drugiej szansy może nie być

Prawo restrukturyzacyjne przewiduje kilka form przeprowadzenia tego procesu. Wybór formy zależy w dużej mierze od sytuacji firmy. Ważne jest jednak, że w przypadku niepowodzenia nic już nie chroni przedsiębiorstwa przed bankructwem.

Właśnie dlatego, w sytuacji gdy często wszystko trzeba postawić na jedną kartę, warto skorzystać z doświadczenia osób, które mają na swoim koncie niejedną skuteczną restrukturyzacje firm. Na szczęście na rynku jest wielu doradców specjalizujących się w restrukturyzacji firm. Akurat na tym koszcie chyba nie warto w takim momencie oszczędzać.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *