biznes

Numizmatyka czy filatelistyka

Numizmatyka i filatelistyka to jedne z ciekawszych i bardziej oryginalnych hobby, jednakże inwestowanie w monety kolekcjonerskie, ma wymiar nie tylko czysto hobbystyczny, ale także i zarobkowy.

Numizmatyka czy filatelistyka

Oceniając obiektywnie, pod względem inwestycyjnym obie dziedziny, zdecydowanie wygrywa numizmatyka. Przede wszystkim monet kolekcjonerskich jest znacznie mniej, a ich wartość rynkowa osiąga czasami zawrotne sumy. Ciężko to samo powiedzieć o znaczkach pocztowych, które niewątpliwie mają swój urok, jednak cieszą głównie ich kolekcjonera.

Rodzaje monet

W numizmatyce spotkamy się z wieloma rodzajami monet, są wśród nich typowo kolekcjonerskie monety, wypuszczane dla uczczenia konkretnego wydarzenia albo monety obiegowe z różnych krajów i epok. Zazwyczaj większą wartość osiągają te drugie i co oczywiste, im są starsze (tym samym rzadsze) tym ich wartość wzrasta.

Srebrne czy złote monety

Monety kolekcjonerskie, poza walorami estetycznymi czy innymi zaletami, cennymi dla kolekcjonera, mają też wyraz czysto praktyczny. Kolekcjonując monety, możemy tym samym inwestować w kruszce, które nigdy nie stracą na wartości – złoto albo srebro. Takich monet jest naprawdę mnóstwo, więc warto się zastanowić, które wybrać. Srebrne monety są oczywiście tańsze i chociaż ich wartość będzie rosnąć, nie osiągną one nigdy wartości złota inwestycyjnego. Złote monety z kolei będą nas więcej kosztować, ale jednocześnie zyskujemy pewność, że jest to nie tylko bezpieczna inwestycja, ale także i dochodowa.

Złoto inwestycyjne

Wydawałoby się, że pod pojęciem złota inwestycyjnego kryją się głównie sztabki złota. Nic bardziej mylnego. Nawet Mennica Polska określa złote monety mianem złota inwestycyjnego i sama oferuje wiele ciekawych propozycji w tym temacie. Oczywiście jest to ciekawa oferta, jednakże prawdziwego miłośnika numizmatyki znajdziemy głównie na forach i aukcjach internetowych. To właśnie tam można trafić na prawdziwe rarytasy w tej dziedzinie. Złote monety sprzed kilku wieków potrafią osiągnąć kwotę kilku tysięcy złotych, ponieważ ich wartość jest w tym wypadku nie tylko czysto praktyczna, ale kolekcjonerska właśnie.

Numizmatyka to interesująca opcja dla osób, które chcą zainwestować swoje oszczędności. Kupno monet jest nie tylko inwestycją długofalową, ale także może okazać się ciekawym zajęciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *