Zwierzęta

Wybór sztucera

Każdy początkujący młody myśliwy w którymś momencie stanie przed dylematem wyboru własnej broni. Często w takim wypadku wybór pada na sztucery myśliwskie, ponieważ są one lekkie i w miarę proste w obsłudze.

Właściwości sztucerów

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nie ma broni idealnej – optymalnie byłoby, gdyby można było wybierać spośród kilku jej rodzajów w zależności od potrzeb i specyfiki danego polowania. Ponadto nie każdy myśliwy będzie zadowolony z danego rodzaju sztucera. Do wyboru broni na polowanie trzeba podejść bardzo indywidualnie.

Sztucery myśliwskie – odpowiedni kaliber

Jednym z najważniejszych parametrów charakteryzujących każdego rodzaju broń palną jest jej kaliber. Musi on być dobrany w zależności od wielkości zwierzyny, na którą myśliwy zamierza polować. Należy wziąć pod uwagę, że większe kalibry mogą w większym stopniu uszkadzać mięso, natomiast zbyt mały kaliber może być nieskuteczny podczas pierwszego strzału. Najbardziej uniwersalnym kalibrem jest natomiast 7,62 mm.

Sztucery myśliwskie – masa broni

Kolejnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, jest masa sztucera. Zbyt mała może powodować obniżenie skuteczności, czyli celności, zbyt duża natomiast może ciążyć i być trudna do utrzymania, szczególnie dla zmęczonego całonocnym lub całodziennym polowaniem myśliwego. Przy wyborze masy broni powinno się brać pod uwagę masę strzelca jak również siłę odrzutu, jaką powoduje broń. Dobrze sprawdza się zasada, że broń powinna być 100-krotnie cięższa, niż masa kuli, którą strzelamy.

Sztucer myśliwski sprzedam

Żeby zmniejszyć koszty swojej pierwszej broni, początkujący myśliwi często próbują ją kupić za pomocą ogłoszeń typu „sztucer myśliwski sprzedam„. Warto pamiętać wtedy o sprawdzeniu kilku parametrów, by cieszyć się udanym polowaniem.

Warto zajrzeć do środka lufy i sprawdzić jej stań. Nie powinno znajdować się tam zbyt dużo wgłębień. Lufa powinna być również gładka z zewnątrz – niepożądane są żadne wgłębienia ani wybrzuszenia. Ponadto lufa powinna być wykonana z lanej stali, a nie stali damasceńskiej.

Kupując używaną broń, warto wypróbować działanie spustu. Jeśli ciężko chodzi, należy liczyć się z kosztem jego wyregulowania. Z kolei, jeśli na mechanizmach strzelby znajduje się rdza, oznacza to, że poprzedni właściciel zaniedbał jej oczyszczanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *