zdrowie

Żyły w dobrej kondycji – zdrowe nawyki i odpowiednie leczenie

Schorzenia układu żylnego dotykają wielu osób. Zazwyczaj są to choroby nóg, czyli tzw. żylaki, jednak dolegliwości ze strony naczyń krwionośnych mogą przybierać inne formy. Na jakie objawy zwrócić uwagę? Jak zapobiegać i jak leczyć choroby żył?

Choroby żył – rozpoznanie i diagnostyka

Niewydolność żylna kończyn dolnych może objawiać się na różne sposoby. Zazwyczaj – w początkowej fazie – występują obrzęki nóg, skurcze oraz charakterystyczne uczucie ciężkości kończyn. W przypadku występowania takich symptomów nie należy długo zwlekać z wizytą u specjalisty. Leczeniem chorób nóg – oraz innych schorzeń naczyniowych – zajmuje się lekarz flebolog. Zwykle, by określić stan tętnic i żył wykonuje się USG Doppler i na podstawie tego badania dobiera konkretny sposób leczenia. Warto zaznaczyć, że żylaki nóg to nie jedyne schorzenie żylne. Choroby naczyniowe to także żylne zespoły uciskowe, niewydolność żylna miednicy, a także malformacje żylne. Dolegliwości te bywają podstępne, bowiem zdarza się, że nie łączy się ich z chorobami żylnymi – np. pacjentki skarżące się na bóle brzucha lub obfite miesiączki, mogą zmagać się z niewydolnością żylną miednicy. Wizyta u lekarza jest więc niezbędna, by otrzymać trafną diagnozę.

Jak zapobiegać chorobom żył? Jak zwalczać uciążliwe schorzenia ze strony naczyń krwionośnych?

Profilaktyka to słowo klucz, które powinno towarzyszyć każdemu przy regularnym dbaniu o zdrowie. Okazuje się, że nawet, kiedy występują uwarunkowania genetyczne do danej choroby żył, podejmując odpowiednie kroki, można znacznie zmniejszyć jej objawy lub opóźnić jej wystąpienie. Istotnym czynnikiem, który pozwala zachować zdrowie i oddalić od siebie choroby naczyniowe, jest styl życia. Dbałość o zbilansowane posiłki, regularna aktywność fizyczna, unikanie przyjmowania tej samej pozycji ciała przez wiele godzin (np. robienie krótkich przerw podczas pracy przy komputerze) – takie działania sprzyjają dobrej kondycji żył. W przypadku posiadania słabych naczynek, które widocznie pękają (szczególnie na twarzy i nogach), warto wspomagać się preparatami z wyciągiem z kasztanowca zwyczajnego. Suplementy diety w tabletkach mają działanie wzmacniające i uelastyczniające naczynia krwionośne, dzięki czemu zwiększa się przepływ krwi. Z kolei żele i maści z kasztanowca pomagają uporać się z obrzękami i bolesnością.

Choroby nóg, widoczne pajączki, bóle podbrzusza lub obrzęki – schorzenia układu żylnego mogą przyjmować różne oblicza. Warto kontrolować swój stan zdrowia i nie bagatelizować nawet najmniejszych objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *