Każdy pisarz czasem traci wenę. Napisanie nawet najkrótszego, najprostszego artykułu sprawia wtedy niemały problem. Artykuł jak pisać a wena twórcza – jak ją szybko odzyskać?
Artykuł jak napisać – przerwy
Czasem trzeba zrobić sobie przerwę. Dotyczy to nie tylko pisania artykułów czy tworzenia innych tekstów, ale też każdego innego rodzaju pracy czy nawet ćwiczeń fizycznych. Nikt nie jest w stanie, psychicznie i fizycznie, pracować non stop. To ważne, by czasem zrobić sobie dzień bez myślenia o pracy, w miarę możliwości z najbliższymi osobami.
Czasem nie trzeba całego dnia przerwy, a po prostu godziny, podczas pisania artykułów. Pomoże to się zdystansować i odpocząć, a wena może wrócić. Nie trzeba wyjeżdżać na wakacje by się trochę zrelaksować. Wystarczy zrobić sobie dobrą herbatę i posłuchać ulubionej muzyki przez kilkadziesiąt minut. Do pracy można później wrócić z nową energią. Siedzenie nad tekstem, kiedy nie ma weny, jest bez sensu – i tak nic nie wymyślamy, a frustrujemy się.
Nie na ostatnią chwilę – Artykuł jak pisać
Pisanie artykułu na ostatnią chwilę, kilka godzin przed wyznaczonym terminem, jest bardzo ryzykowne. Autora może wtedy właśnie dopaść brak weny i skończenie pracy będzie bardzo trudne. Teksty pisane na siłę wychodzą zwykle gorzej – ciężko się je czyta, bo osoba pisząca wcale nie chciała ich tworzyć w danym momencie.
Nie zawsze da się jednak pisać artykuł od razu po tym, jak dostanie się zlecenie. Czasem autor ma do napisania kilkanaście czy kilkadziesiąt tekstów i trzeba pisać po kolei. Warto jednak robić sobie notatki przed rozpoczęciem pracy nad danym dziełem. Wtedy, gdy dopadnie brak weny, można sięgnąć do swoich własnych myśli i zainspirować się nimi.
Artykuł jak napisać – inspiracje
Każdy autor powinien mieć notatnik (cyfrowy bądź papierowy) z pomysłami na zapas. To szczególnie ważne w przypadku osób piszących artykuły na temat wybrany przez siebie, a nie zlecenia. Warto też mieć zebrane swoje własne teksty, które już się ukazały i osiągnęły sukces. To przypomni autorowi o tym, co może i zainspiruje do stworzenia czegoś podobnego.
Innymi sposobami na stałe podtrzymanie chęci do pisania i inspirowanie są czytanie książek i artykułów innych twórców. To sprawi, że w głowie stale pojawiać się będą nowe pomysły.