zdrowie

Właściwości korzenia kudzu – na co pomoże?

Kudzu jest rośliną wywodzącą się z Azji, która jest od wieków używana w tradycyjnej medycynie. Jakie właściwości prozdrowotne ma kudzu i kiedy warto stosować tę roślinę?

Kudzu – podstawowe informacje

Opornik łatkowaty, ołownik łatkowaty czy kudzu (Pueraria montana) jest rośliną zaliczaną do bobowatych. Naturalnie roślinie w krajach azjatyckich, ale spotykana jest też w Ameryce, Afryce.

Kudzu jest pnączem, którego łodyga może dochodzić nawet do 30 metrów. Wydaje kwiaty zebrane w grona o purpurowym kolorze oraz owoce w formie strąków. Korzeń kudzu jest bulwiasty.

To właśnie korzeń kudzu jest używany jako surowiec zielarski. Znajdujące się w nim izoflawonoidy, między innymi daidzeina, daidzina czy puearyna, wykazują właściwości prozdrowotne.

Jakie właściwości ma kudzu?

Cenne substancje, jakie zawiera korzeń kudzu, powodują, że roślina ta jest używana jako naturalny medykament w różnych dolegliwościach.

Kudzu jest rośliną o właściwościach antyoksydacyjnych, antynowotworowych, przeciwzapalnych. Wspiera on również metabolizm i odporność.

Przedstawiane przez kudzu właściwości powodują, że jest to roślina umożliwiająca uzyskanie bardzo dobrych efektów i aktualnie sięga po nią coraz więcej osób.

Korzeń kudzu – zastosowanie

Z korzenia kudzu najczęściej korzysta się w celu leczenia choroby alkoholowej. Izoflawonoidy mają wtedy pomagać w redukcji ilości spożywanego alkoholu, ponieważ wpływają one na jego metabolizm. W efekcie możliwa jest łatwiejsza walka z nałogiem.

Również posiadane przez kudzu właściwości powodują, że roślina ta jest polecana w przypadku grypy i przeziębień. Wykazuje działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Kudzu jest też rośliną używaną w terapiach migreny, w nadciśnieniu tętniczym i chorobach serca, polecana jest na menopauzę i dolegliwości układu pokarmowego, w tym na biegunkę.

Jak należy stosować korzeń kudzu?

Obecnie w sklepach można znaleźć suplementy diety z korzeniem kudzu, które są bardzo wygodne w stosowaniu.

Suplementy te zawierają ekstrakt z korzenia kudzu i dzięki formie tabletek można je łatwo dawkować.

Preparaty zawierające kudzu można zakupić w aptekach, zielarniach i w sklepach prowadzących sprzedaż preparatów prozdrowotnych stacjonarnie i w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *