zdrowie

Testy narkotykowe – czym są i kiedy je stosować?

Współczesna technologia pozwala obecnie wykryć obecność substancji psychoaktywnych w organizmie w bardzo krótkim czasie. Nie trzeba przeprowadzać badać krwi, wystarczy kupić testy narkotykowe w aptece. Jak działają narkotesty? Jak go przeprowadzić, aby wyniki były w 100% wiarygodne?

Czym są narkotesty?

Testy narkotykowe to testy immunochromatograficzne. Zasada ich działania poleca na wiązaniu się przeciwciał z cząsteczkami albo grupami cząsteczek, które są do nich podobne. To bardzo proste i szybkie testy, które dają diagnozę w postaci jednego lub dwóch prążków pojawiających się w okienku wynikowym. Narkotesty można przeprowadzić wykorzystując ślinę, krew, pot, kał albo mocz.

Rodzaje testów

testy narkotykowe są ogólnodostępne, zazwyczaj można je kupić w aptekach. One potrafią wykryć najbardziej popularne substancje psychoaktywne takie jak opiaty tj. morfinę, heroinę, amfetaminę, kokainę, THC zawartą w marihuanie i haszyszu. Można zdecydować się na zakup testu wieloparametrowego, który jest w stanie wykryć nawet 6 różnych substancji. Dostępne są również testy płytkowe i paskowe.

Test narkotykowy ze śliny

Takie narkotesty zazwyczaj są płytkowe. Opakowanie zawiera wszystkie niezbędne akcesoria do przeprowadzenia testu. Dołączony jest próbnik z gąbeczką za pomocą, którego pobieramy ślinę. Aby można było przeprowadzić analizę potrzebne są przynajmniej 3 krople materiału. Śliny nie można dotykać palcami, ślinę należy wycisnąć bezpośrednio na test w okienko testowe. Następne czekamy około 10 minut na wynik. Po upływie 20 minut nie można odczytywać testu, ponieważ może być niewiarygodny.

Kiedy warto przeprowadzić testy narkotykowy?

Testy narkotykowe dostępne w aptekach zazwyczaj kupują zmartwieni rodzice, którzy chcą się upewnić, czy ich pociecha nie bierze substancji odurzających. To bardzo dobre rozwiązanie i na pewno warto przeprowadzić taki test, jeśli mamy wątpliwości. Pamiętajmy, żeby rozmawiać z dziećmi i informować je jakie konsekwencje niosą za sobą takie użytki.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że narkotyki utrzymują się w organizmie tylko przez określony czas. Długość i czas utrzymywania się w organizmie substancji psychoaktywnych zależy od rodzaju używki oraz indywidualnych predyspozycji organizmu człowieka. Czas metabolizacji narkotyków może się różnić w przypadku poszczególnych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *