zdrowie

Szwy wchłanialne – co warto o nich wiedzieć?

Dla wielu osób głównym powodem zmartwień i obaw związanych z poddawaniem się różnego rodzaju zabiegom chirurgicznym jest strach przed zdejmowaniem szwów łączących tkanki po zabiegu. Jak się jednak okazuje, od dłuższego już czasu takie obawy są zupełnie bezpodstawne, ponieważ medycyna chętnie korzysta z wynalazku, jakim są rozpuszczalne szwy. Co warto o nim wiedzieć?

Czym są szwy rozpuszczalne?

Każdy doskonale wie, że jakiekolwiek poważniejsze rozcięcie tkanki ciała, wymaga zszycia, aby możliwe było się jej zrośnięcie. Ten sam mechanizm działa w przypadku np. urazu ręki będącego wypadkiem, jak i operacji np. usunięcia wyrostka robaczkowego. Za każdym razem do łączenia tkanek używane są szwy. Jak jednak każdy doskonale wie, szwy to zwykła nić, która po zrośnięciu się tkanki musi zostać fizycznie usunięcia z ciała. A to jak wiadomo, nie jest przyjemnym doświadczeniem.Między innymi z powodu dużego dyskomfortu pacjentów, a także ze względu na zwykłą wygodę, powstały Szwy wchłanialne. Są to specjalne nici chirurgiczne, które po określonym czasie, który jest wynikiem zastosowania konkretnego rozpuszczalnego szwu, ulegają biodegradacji. Innymi słowy, szwy wchłanialne samoistnie znikają i nie ma potrzeby ich usuwania. Przyczynia się to do lepszego dochodzenia do siebie po zabiegu, poprawia procesu leczenia, a przede wszystkim nie powoduje, że pacjent musi jechać, często wiele kilometrów tylko na zdjęcie szwów.

Gdzie się można zetknąć ze wchłanialnymi szwami?

Jak zatem widać, rozpuszczalne szwy to naprawdę bardzo interesująca technologia, która ma rzesze zwolenników po obu stronach stołu chirurgicznego. Gdzie zatem mogą być takie szwy wykorzystywane? Gdzie się można z nimi zetknąć, będąc pacjentem?W przeważającej większości to właśnie takie szwy wykorzystywane są do różnego rodzaju zabiegów dentystycznych. Co więcej, wykorzystywane są one także do zabiegów z zakresu chirurgi plastycznej, ponieważ w odróżnieniu od normalnych nici, szwy rozpuszczalne nie pozostawiają na tkance blizn. Oprócz tego ten rodzaj szwu powszechnie spotkać można przy zabiegach ginekologicznych, czy też urologicznych, gdzie również odgrywa kolosalną rolę w zakresie szybszego i efektywniejszego powrotu do zdrowia i pełnej sprawności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *