zdrowie

Ocena rezerwy jajnikowej AMH

Ocena rezerwy jajnikowej AMH jest jednym z głównych badań, które zleca się kobietom planującym zajście w ciąże. Badanie przeprowadza się nie tylko w przypadku trudności z zapłodnieniem, ale również po to, by wybrać najlepszy moment na ciążę i urodzeniem dziecka u zdrowych kobiet. Warto dowiedzieć się nieco więcej na jego temat.

Rezerwa jajnikowa – najważniejsze informacje

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić sobie to, czym właściwie jest rezerwa jajnikowa. Każda kobieta rodzi się z pełnym kompletem oocytów, czyli komórek pęcherzykowych w jajnikach. Oocyty z czasem przekształcają się w dojrzałe komórki jajowe. Ich ilość z wiekiem spada, przy czym im starsza osoba, tym ten spadek jest większy.

Rezerwa jajnikowa to ilość oocytów, które w danym momencie pozostały w jajnikach kobiety. Najogólniej mówiąc, oznacza ona ni mniej, ni więcej tylko to, przez jak długi jeszcze czas będzie ona mogła zajść w ciążę.

Ocena rezerwy jajnikowej – na czym polega?

Najważniejszą metodą zbadania pozostałej ilości pęcherzyków jest ocena rezerwy jajnikowej AMH. Na czym ono polega? Jest to metoda pośrednia, która pozwala na oszacowanie ilości oocytów przez zbadanie poziomu hormonu AMH we krwi. AMH jest hormonem biorącym udział w procesach związanych z przekształcaniem pęcherzyków w komórki jajowe.

W niektórych przypadkach może zdarzyć się, że samo przeprowadzenie oceny rezerwy jajnikowej AMH okaże się niewystarczające. W takich sytuacjach wykonać można szerego dodatkowych badań.

Poziom AMH – jak go interpretować?

Sam wynik poziomu AMH to jeszcze nie wszystko. Trzeba umieć go zinterpretować. Granice norm zmieniają się tu wraz z wiekiem. Im osoba starsza, tym normy są niższe. Należy pamiętać, że o ile AMH nie jest skrajnie niskie, to nie wpływa w znaczący sposób na możliwość zajścia w ciążę drogą naturalną.

Ma jednak wpływ na to, jak duże będzie prawdopodobieństwo udanego zapłodnienia pozaustrojowego. Wyniki skrajne (bardzo wysokie albo bardzo niskie) mogą świadczyć o zaburzeniach w funkcjonowaniu jajników i wymagają konsultacji u specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *