zdrowie

Leczenie żylaków kończyn dolnych

Stan, w którym zaburzony jest przepływ krwi w kończynach dolnych określany jest jako niewydolność żylna. Z reguły występuje pod postacią żylaków kończyn dolnych, które dotyczą niemal połowy kobiet w Polsce. W tym artykule wyjaśnimy, czym cechuje się niewydolnosc krążenia, a także podpowiemy, jak powinna być leczona.

Czym jest niewydolnosc krążenia?

Pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej to nocne kurcze mięśni łydek, dyskretny obrzęk oraz uczucie ciężkości nóg. W leczeniu stosuje się zazwyczaj leki doustne, kompresjoterapię, a czasami nawet zabiegi inwazyjne. Przewlekła niewydolność żylna to schorzenie wynikające z zastoju krwi w obrębie poszczególnych naczyń. Powszechnie niewydolność jest określana jako żylaki kończyn dolnych. Do rozwoju nadciśnienia żylnego prowadzi przepełnienie naczyń oraz brak prawidłowego przepływu krwi. Warto mieć świadomość, że to właśnie nadciśnienie żylne jest odpowiedzialne za występowanie objawów schorzenia. Choroba wywołana jest najczęściej zaburzonym odpływem krwi z kończyny. Może to być skutek uszkodzenia zastawek żylnych lub niedrożności żył w wyniku zakrzepicy. Należy pamiętać, że choroba żylakowa, którą stwierdza się u blisko połowy Kobiet w Polsce jest najczęstszą manifestacją niewydolności żylnej. Na występowanie objawów jakie dają żylaki na nogach najczęściej skarżą się młode kobiety.

Jak leczyć żylaki kończyn dolnych?

Warto dodać, że ryzyko rozwoju schorzenia rośnie wraz z wiekiem. Ważną rolę odgrywają również czynniki dziedziczne, ponieważ niektóre osoby mają osłabione ściany żył genetycznie. Wielu chorych w ogóle nie zgłasza się o lekarza lub robi to bardzo późno. Do poważnych uszkodzeń skóry na nogach może prowadzić nieleczone schorzenie. Trzeba dodać, że ultrasonografia dopplerowska jest obecnie podstawową metodą rozpoznawania niewydolności żylnej. W ten sposób można precyzyjnie ustalić, które zastawki żylne są faktycznie uszkodzone. Warto pamiętać, że uzależnione od przyczyny jest zawsze leczenie niewydolności żylnej. Można wyróżnić leczenie inwazyjne, czyli zabiegowe oraz zachowawcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *