zdrowie

Ketmia szczawiowa

Często nie zdajemy sobie sprawy, że rośliny o pięknych kwiatach uprawiane wyłącznie w celach ozdobnych mają wiele zdrowotnych właściwości i są szeroko stosowane w kosmetologii. Nie każdy napar czy herbata jest przygotowana z niepozornych liści, często dobroczynne napoje to zasuszone piękne i wielkie kwiaty czy łodygi o nietuzinkowym kształcie.

Kilka słów o hibiskusie

Kiedy poszukujemy w sieci informacji na temat hibiskus właściwości bardzo często trafiamy na porady jak uprawiać tę roślinę, jak zapewnić jej optymalne warunki oraz jakie nawodnienie będzie dla niej odpowiednie. Okazuje się jednak, że malwa sudańska, zwana również hibiskusem lub ketmią szczawiową to roślina, która skutecznie leczy różne schorzenia i dolegliwości oraz jest dodatkiem do wielu kosmetyków, a jej wpływ na cerę jest udowodniony naukowo.

Hibiskus wywodzi się z Chin i w Polsce znany jest raczej pod swoją nieoryginalną nazwą: róża chińska. W naturalnych warunkach to raczej krzew niż kwiat, gdyż wysokość malwy sudańskiej sięga nawet do pięciu metrów. Tak jak wskazuje nazwa, malwa sudańska zbliżona jest wyglądem właśnie do malwy – rośliny występującej głównie w Polsce.

To, co wyróżnia hibiskusa na tle innych kwiatów to piękne, duże kwiaty o kształcie trąbki, które występują w wielu kolorach: od intensywnej czerwieni aż do jaskrawej żółci.

Wpływ hibiskusa na zdrowie

Hibiskus właściwości ma bardzo różnorodne. Działa dobroczynnie na układ pokarmowy przyspieszając trawienie. Obniża poziom cukru we krwi oraz pomaga zwalczyć zbyt wysoki cholesterol. Ketmia szczawiowa wpływa również na naszą energię i siły witalne.

W ostatnim czasie szeroko komentowany jest wpływ hibiskusa na układ krążenia, serce oraz jego udział w profilaktyce miażdżycy. Hibiskus działa też przeciwnowotworowo, gdyż zawiera dużo antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki.

Hibiskus w kosmetologii

Coraz więcej można znaleźć kosmetyków z dodatkiem ekstraktu z kwiatów hibiskusa oleju z jego nasion. Szczególnie znalazł zastosowanie jako dodatek do kremów z uwagi na swoje właściwości zapobiegające starzeniu.

Co więcej ketmia szczawiowa doskonale wygładza skórę, redukuje przebarwienia (również posłoneczne), rozjaśnia i rozświetla skórę, nawilża oraz pozwala niwelować blizny po trądziku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *