zdrowie

Jednorazowe czy wielorazowe? Jakie narzędzia chirurgiczne wybrać?

Pacjent udający się na zabieg chirurgiczny mało kiedy zastanawia się nad tym, jakiego typu narzędziami będzie leczony. Dla specjalisty jest to jednak bardzo istotne. Co prawda nie przekłada się to na skuteczność zabiegu lub jego bezpieczeństwo, lecz w dużej mierze odbija się na sytuacji ekonomicznej danego gabinetu.

Czym charakteryzuje się jednorazowe narzędzie chirurgiczne?

Żeby chirurg mógł wykonywać swoją pracę, musi wspomagać się odpowiednimi przyrządami. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, lecz bardzo często wykorzystuje jednorazowe narzędzia. Czym się one cechują?

Narzędzie chirurgiczne, które może być użyte tylko raz, jest niezwykle bezpieczne dla pacjenta. Dzięki temu, że jest ono przechowywane w fabrycznym opakowaniu, jego użyciu nie grozi zarażenie drobnoustrojami. Co więcej, takie narzędzia są bardzo szybko gotowe do pracy i nie wymagają żadnych dodatkowych czynności ze strony obsługi.
Oczywiście posiadają one także pewne minusy. Jednorazówki są nieco gorszej jakości, obciążają środowisko naturalne, a także bywają droższe.

Jakie są zalety i wady wielorazowych narzędzi chirurgicznych?

Pomimo tego że jednorazowe narzędzia chirurgiczne są naprawdę bardzo ciekawą propozycją, to jednak w dalszym ciągu ogromną popularnością cieszą się odmiany wielokrotnego użytku. Z jakiego powodu są one tak chętnie wybierane przez chirurgów?

Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że cechują się one wyjątkowo wysoką jakością, co często przekłada się na szybkość i precyzje wykonywania poszczególnych procedur medycznych. Dodatkowo wielorazowe narzędzia są nieco tańsze, a także nie trzeba ich regularnie domawiać.

Z jakimi minusami trzeba się liczyć, jeśli będzie się brało pod uwagę zakup wielorazowych narzędzi chirurgicznych? Główną niedogodnością jest konieczność odpowiedniego przygotowania narzędzi przed zabiegiem. Wymagana jest tu bardzo duża precyzja, ponieważ zaniedbania mogą grozić poważnymi komplikacjami zdrowotnymi u pacjentów.

Które rozwiązanie wybrać?

Tak naprawdę wybór jest bardzo trudny i każdy chirurg powinien zadecydować samodzielnie, które rozwiązanie bardziej mu pasuje, lecz także charakterystyce prowadzonej przez siebie kliniki. Wobec tego często nie da się wskazać jednego idealnego rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *