zdrowie

Dziurawiec pospolity – na co stosować?

Wiele roślin słynie ze swoich właściwości leczniczych, co sprawia, że ziołolecznictwo zyskuje na popularności. Syntetyczne lekarstwa nie zawsze są dobrze tolerowane przez pacjentów. Naturalne środki pozyskiwane z roślin stanowią alternatywę lub uzupełnienie dla kuracji farmakologicznych. Dziurawiec pospolity jest jednym z najbardziej znanych roślin leczniczych.

Dziurawiec zastosowanie – na co pomaga ta słynna roślina?

Dziurawiec jest rośliną bardzo rozpowszechnioną w Polsce. Istnieje ponad 500 gatunków dziurawca na świecie. Świetnie radzi sobie w warunkach ciepłych, umiarkowanych, a nawet zimnych.Jego zastosowanie jest wszechstronne, dlatego odnajduje się w leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości.Duża liczba pacjentów zauważa uspokajające działanie dziurawca. Dlatego dziurawiec pospolity stosowany jest przy stanach lękowych, depresyjnych, przy nadmiernym stresie i nagłych traumatycznych przeżyciach.Dziurawiec pomaga w zasypianiu, poprawia jakość snu i wydłuża fazę REM, która ma zasadniczy wpływ na poczucie wyspania i regenerację organizmu.

Dziurawiec kiedy zbierać, by nadawał się do spożycia?

W naszym klimacie dziurawiec kwitnie od połowy czerwca i właśnie wtedy można zbierać młode pędy z pączkami. Pierwsze kwitnienie trwa do końca lipca. Co ciekawe, dziurawiec po zerwaniu zakwitnie ponownie. Już w sierpniu będzie można zebrać odrośnięte pędy ponownie.Jest to bardzo powszechnie występująca roślina, spotkać ją można na łąkach i polanach. Nie wymaga specjalnego traktowania, potrafi rosnąć dziko i na wielkich przestrzeniach.Jest też łatwo rozpoznawalna po żółtych kwiatach oraz liściach, które wydają się podziurawione. Stąd też nazwa dziurawca pospolitego.

Czy dziurawiec pospolity na prawdę pomaga?

W dziurawcu znajdują liczne substancje, które uchodzą za lecznicze. W olejkach eterycznych zawartych w dziurawcu odnaleźć można aktywne cząsteczki odpowiedzialne za kojenie nerwów.Dziurawiec nie tylko uspokaja, ale też pozytywnie wpływa na układ pokarmowy. W tym skurcze spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśni gładkich.Decydując się na kurację dziurawcem pospolitym, zyskuje się spokój, prawidłowo funkcjonujący układ pokarmowy, a także zdrowszą cerę i skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *