Wiele schorzeń nie daje zbyt widocznych czy uciążliwych objawów, jednak mogą one mieć wpływ na niektóre sfery naszego życia. Z niektórymi można bez problemu funkcjonować wiele lat, a dopiero dość zaawansowane stadium, daje pewne objawy lub też są wykrywane podczas innych badań. Jeśli chodzi o badania profilaktyczne, to z pewnością panowie nieco rzadziej z nich korzystają, dlatego u nich wiele schorzeń jest wykrywanych z opóźnieniem.
Żylaki powrózka nasiennego – czym są?
Jedną z przypadłości, która często dopada panów, zwłaszcza młodszych i w średnim wieku są żylaki powrózka nasiennego. Ze względu na fakt, że w większości przypadków dolegliwość ta nie daje żadnych objawów, zdarza się bardzo często że panowie latami nie mają pojęcia o chorobie. Mogą się one bowiem rozwijać latami, a ich wykrycie następuje przypadkiem, podczas innych badań lub w momencie, kiedy ich wielkość daje widoczne ich objawy.
Co powodują żylaki powrózka nasiennego?
Powrózek nasienny to cała struktura, zlokalizowana w okolicach pachwin i moszny. Obejmuje nasieniowód, mięśnie jak również tętnice i żyły, odpowiedzialne za dostarczanie krwi do tych właśnie obszarów. Przyczyn, które wywołują taki stan jest wiele, mogą to być różnego rodzaju guzy jak również osłabienie ścian żył. Efektem jest utrudniony odpływ krwi z jąder, często z jednego. W wielu sytuacjach żylaki bowiem występują po lewej stronie, co zdaniem lekarzy spowodowane jest różnicami w budowie żył jądrowych. Jedną z przyczyn, którą wywołują żylaki powrózka nasiennego jest między innymi znacząco obniżona płodność, co jest spowodowane wzrostem temperatury w jądrach, poprzez właśnie zmniejszony przepływ krwi. To zaś przekłada się na zmniejszenie produkcji plemników. Nie dziwi więc fakt, że wielu panów o swojej dolegliwości dowiaduje się w momencie, gdy po wielu miesiącach bezskutecznych starań o dziecko decydują się na rozszerzenie diagnostyki. USG jąder to jedno z podstawowych badań, jakie wykonuje się mężczyznom w takiej sytuacji, a pozwala ono niemalże od razu wykryć żylaki powrózka.
Jak rozpoznać żylaki powrózka?
Jeśli chodzi o żylaki powrózka nasiennego wyglad męskich narządów nie zawsze jest objawem, który pozwala je stwierdzić. Małe żylaki są bowiem niewidoczne gołym okiem, wymagają badania przez specjalistę w celu ich wykrycia lub badania USG. Średniej wielkości żylaki powrózka można zobaczyć, najczęściej jednak tylko w pozycji stojącej. Te, które kwalifikowane są jako duże, mogą być widoczne gołym okiem. Ze względu jednak na fakt, że są one umiejscowione na tylnej ścianie jądra, panowie nie zawsze są w stanie je zauważyć podczas codziennego mycia czy ubierania.