Przez dziesiątki lat pokutował mit, że dziecko z problemami psychologicznymi będzie miało gorszą przyszłość. Aby uniknąć piętna, wielu rodziców po prostu nie szukało rozwiązania problemów. Aktualnie wiadomo, że dopiero poprawna terapia i diagnoza są drogą do życia bez barier dla dziecka. Jak znaleźć dobrego terapeutę? Gdzie przyjmuje psycholog dziecięcy na śląsku?
Dziecko z problemami – kiedy udać się do specjalisty?
W przypadku leczenia dzieci zawsze należy się kierować zasadą. Do specjalisty udajemy się jak najszybciej po wykryciu nieprawidłowości. Jeśli jednak coś niepokoi nas w kwestii zachowania dziecka, często rodzice mają tendencję do bagatelizowania. Gdy diagnoza przychodzi zbyt późno, terapia jest dłuższa i bardziej uciążliwa. Dlatego też, nawet, jeśli nie od razu wybiera się kierunek psycholog dziecięcy na śląsku, warto skonsultować wszelkie wątpliwości z pediatrą lub lekarzem rodzinnym. Inną drogą jest rozmowa z pedagogiem lub psychologiem szkolnym. Dotyczy to jednak, już dzieci w odpowiednim wieku. W pierwszym przypadku pediatra może skierować dziecko do specjalisty. Gdy z inicjatywą wychodzi szkoła, pierwszym krokiem jest zazwyczaj poradnia psychologiczno-pedagogiczna właściwa dla miejsca zamieszkania. Dzięki wczesnej diagnozie, praca z dzieckiem jest łatwiejsza oraz przynosi szybsze efekty.
Jak znaleźć gdzie przyjmuje psycholog dziecięcy na śląsku?
Często zdarza się, że po diagnozie ze strony pediatry lub szkoły dziecko jest kierowane do konkretnej placówki. Jeśli jednak rodzice czują, że ich problem jest bagatelizowany i wolą od razu skonsultować się ze specjalistą, najszybszą drogą do znalezienia odpowiedniego terapeuty są inni rodzicie. To ich opinie są cenne w tym przypadku. Jeżeli nie ma możliwości takiej dyskusji, warto poszukać grup lokalnych, tematycznych w mediach społecznościowych. Dodatkowo pomocnymi mogą być rankingi specjalistów połączone z opiniami o nich. Warto wybierać psychologa specjalizującego się w terapii dzieci – doświadczenie z małoletnimi ułatwi pracę.
Czy problemy dziecka to wstyd?
Jeszcze kilka lat temu problemy psychologiczne były stygmatem, aktualnie wiadomo, że nie ma najmniejszych powodów do wstydu. Dziecko nie wybrało tego, jakie jest. Wstydem powinno być to, jeśli rodzice nie chcą pomóc swojemu dziecku w prawidłowym rozwoju. Oczywiście w mniejszych miejscowościach nadal problemy bywają ukrywane, jednakże należy edukować coraz szersze grono osób o złym wpływie takiego zachowania zarówno na dorosłych, jak i dzieci.