zdrowie

Dlaczego warto wykonać badania prenatalne?

Badania prenatalne dzielą się na inwazyjne i nieinwazyjne. Są one rekomendowane wszystkim kobietom w ciąży, ponieważ pozwalają na wcześniejsze wykrycie wad płodu. Dzięki temu można zaplanować odpowiednie leczenie, a także przygotować się do skomplikowanego porodu.

Badania prenatalne – co to takiego?

Badania prenatalne to wszelkiego rodzaju testy, które wykonuje się w czasie ciąży, w celu wykrycia wad wrodzonych lub genetycznych płodu. Mogą być nieinwazyjne lub inwazyjne. Badania inwazyjne wykonuje się wyłącznie na zlecenie lekarza prowadzącego ciążę, jeśli wyniki testów morfologicznych i biochemicznych matki wykazują odchylenia od normy. Do badań tych należy amniopunkcja, którą wykonuje się poprzez nakłucie pęcherzyka płodowego i pobranie płynu owodniowego, który poddaje się dalszej analizie. Innymi badaniami inwazyjnymi są: biopsja kosmówki, kordocenteza, fetoskopia.Natomiast badania nieinwazyjne to takie, które w żaden sposób nie ingerują w środowisko życia płodu i są całkowicie bezpieczne. Są to badania morfologiczne i biochemiczne krwi matki i USG genetyczne, a także różne testy przesiewowe.

Kto wykonuje badania prenatalne?

Ginekolog położnik, który prowadzi ciążę, powinien wykonać badanie USG, pomiary KTG pielęgniarka, natomiast badanie krwi i moczu warto zlecić pracowniom diagnostycznym. Natomiast badania inwazyjnego mogą podjąć się jedynie lekarze specjaliści, z długoletnim doświadczeniem. W badaniach tych ważne jest, aby pobrać taki materiał, który będzie można poddać odpowiedniej diagnostyce.

Jakie są szczególne wskazania do przeprowadzenia badań prenatalnych?

Na badania takie powinny zdecydować się kobiety, które ukończyły trzydziesty piąty rok życia, a także te, które przez długi czas leczyły niepłodność lub u ich rodziców wystąpiły wady genetyczne. Do badań takich powinny zgłosić się panie, u których w poprzednich ciążach wystąpiły jakieś nieprawidłowości albo wcześniejsze badania miały niepokojące, odbiegające od normy wyniki. Testy nie są obowiązkowe, jedynie USG genetyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *