biznes

Jakie usługi oferuje doświadczony notariusz?

Osoby, które w najbliższym czasie zamierzają skorzystać z usług notariusza powinny jak najszybciej dowiedzieć się, jakie usługi oferuje kancelaria notarialna. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że poszczególne usług prawne są regulowane stosownymi przepisami, a dokładniej mówiąc „Prawem o notariacie”.

Z jakich usług można skorzystać w biurze notariusza?

Notariusz najprościej rzecz mówiąc jest prawnikiem, który dla swoich klientów wystawia odpowiednie akty notarialne. Jednym z podstawowych zadań notariusza jest zmniejszenie obłożenia w sądach i do minimum ograniczenie sporów sądowych. Kancelarię notarialną możemy tak naprawdę znaleźć w każdym większym mieście. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszy się także specjalistyczne doradztwo online.

Z usług notariusza warto skorzystać, gdy niezbędne jest przygotowanie skomplikowanych aktów notarialnych, czy też sporządzenie aktów poświadczenia dziedziczenia. Notariusz pomaga również w przygotowaniu protestów czeków i weksli, czy też w udziela wsparcia w spisywaniu protokołów dla spółek.

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że notariusze zajmują się przechowywanie pieniędzy, ważnych dokumentów i papierów wartościowych. U notariusza można przechowywać także informacje zapisane na nośnikach przenośnych.

Tajemnica notarialna – co trzeba wiedzieć?

Zgodnie z przepisami notariusz ma obowiązek zachowania tajemnicy. Nie może on wykorzystać wiedzy zdobytej w danej sprawie na własną korzyść lub na korzyść osób postronnych.

Zgodnie z prawem wszystkie czynności notarialne powinny być dokonane w języku polskim. Na indywidualne życzenie klienta istnieje możliwość wykonana tej czynności w języku obcym. Jeżeli notariusz nie posługuje się wymaganym przez klienta językiem to korzysta się przeważnie z usług zewnętrznego tłumacza przysięgłego.

Pamiętać należy o tym, że tajemnica notarialna obowiązuje wyłącznie czynności notarialnych. Tajemnica zawodowa nie dotyczy dokumentów finansowych. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że notariusz na życzenie Urzędu Skarbowego ma obowiązek do przedstawienia wymaganych dokumentów. Tajemnica notarialna nie dotyczy także spraw związanych bezpośrednio z finansowaniem terroryzmu, czy też praniem brudnych pieniędzy. Wszystkie nielegalne sprawy zgłaszane są do Inspektora Informacji Finansowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *