zdrowie

Czym są i jak leczyć owrzodzenia podudzi?

Przewlekła niewydolność żylna to niezwykle uciążliwe schorzenie, którego jednym z objawów mogą być powracające i bolesne owrzodzenia podudzi. Owrzodzenie podudzia może przybierać różne formy, które będą zależeć między innymi od przebiegu, a także od przyczyn choroby.

Czym są owrzodzenia podudzi?

Przewlekła niewydolność żylna, której główną przyczyną są różnego rodzaju anomalie związane z budową lub funkcjonowaniem żył objawia się mocno widocznymi, zgrubiałymi żyłami, tak zwanymi żylaki. W miejscu bezpośredniego występowania żylaków dochodzi do powstawania obrzęku oraz znacznego osłabienia skóry, co stanowi bezpośrednią przyczynę ropiejących owrzodzeń.

Owrzodzenie podudzia to nic innego jak rodzaj przewlekłej rany, która powstaje na skutek niewystarczającego dotleniania tkanek oraz niedoboru kluczowych substancji odżywczych. Owrzodzenie podudzia mogą wiązać się z dość dużym bólem, wydzieliną, ciężkością nóg czy powstaniem otwartych ran – warto zaznaczyć, że przebieg choroby będzie zależał od czynników takich jak stan pacjenta czy stopień zaawansowania zmian, dużą rolę w przebiegu schorzenia będzie odgrywać także sama przyczyna jego powstania.

Otwarte rany na nogach leczenie – podstawowe zasady

Otwarte rany na nogach wymagają odpowiednio dopasowanego leczenia, które uwzględni zarówno stopień zaawansowania zmian, jak i stan samego pacjenta. W leczeniu otwartych ran na nogach niezwykle ważnym okaże się przede wszystkim dokładne opracowanie chirurgiczne rany, a także zdiagnozowanie i skuteczne leczenie przyczyn.

Dodatkowo w leczeniu owrzodzenia występującego w obrębie podudzia stosuje się także terapię kompresyjną oraz staranną i odpowiednio dopasowaną pielęgnację rany. W niwelowaniu owrzodzenia i hamowaniu stanów zapalnych niezwykle pomocne okażą się także antybiotyki – w leczeniu otwartych owrzodzeń podudzi stosuje się zarówno specyfiki doustne, jak i specjalistyczne maści.

Otwarte rany na nogach leczenie i profilaktyka

Niezwykle ważną w całym procesie leczenia owrzodzeń okaże się także sama profilaktyka, polegająca głównie na wyeliminowaniu czynników mogących przyczyniać się do rozwoju choroby.

Osoby ze skłonnością do powstawania niedrożności żył powodującej owrzodzenie powinny zadbać między innymi o codzienną dawkę ruchu i zbilansowaną dietę. Pacjenci należący do grupy podwyższonego ryzyka powinni unikać także palenia papierosów oraz spożywania nadmiernych ilości alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *