zdrowie

Częste objawy endometriozy

Na endometriozę cierpi coraz więcej kobiet z całego świata. To problematyczne schorzenie, które wymaga interwencji lekarskiej. Najczęściej pacjentki leczą się farmakologicznie, jednak w niektórych przypadkach wymagane jest leczenie chirurgiczne.

Endometrioza objawy – co trzeba wiedzieć?

Częstym objawem endometriozy są problemy jelitowe. Kobiety w wielu przypadkach skarżą się na biegunki, wzdęcia, zaparcia czy krwawienia z odbytu. Te objawy spowodowane są przez tkankę endometrialną, która rozwija się wokół jelit.

Kolejnym objawem są bóle pleców. Okazuje się, że endometrioza nierzadko powoduje takie dolegliwości, zwłaszcza w dolnej części kręgosłupa.

Endometrioza

Częstym objawem endometriozy jest zmęczenie. Panie z tą chorobą nierzadko odczuwają stan zmęczenia i osłabienia mogący wynikać z bólu, niedoboru żelaza bądź zaburzeń snu.

W przypadku, gdy pojawiają się podejrzenia endometriozy, bardzo istotne jest to, żeby skonsultować się ze specjalistą. Trzeba wiedzieć, że wczesna diagnoza i leczenie tego schorzenia mogą pomóc w zmniejszeniu dolegliwości i poprawie jakości życia.

Jak leczy się endometriozę?

Trzeba wiedzieć o tym, że leczenie endometriozy zależne jest od stopnia jej zaawansowania oraz objawów odczuwanych przez kobietę. Najczęściej lekarze przepisują leki przeciwbólowe, np. ibuprofen lub paracetamol, które mogą pomóc w łagodzeniu bólu menstruacyjnego. W wielu przypadkach przeprowadzana jest hormonalna terapia. Może ona pomóc w zmniejszeniu objawów endometriozy głównie poprzez zahamowanie wzrostu tkanki endometrialnej. Warto wiedzieć, że możliwe opcje obejmują tabletki antykoncepcyjne, implanty hormonalne, plastry, zastrzyki, a także leki progestagenowe.

W niektórych przypadkach lekarz kieruje pacjentkę na laparoskopie. Mowa tutaj o procedurze chirurgicznej wykonywanej w celu usunięcia tkanki endometrialnej poza macicą. W pewnych przypadkach może być wymagana częściowa bądź całkowita ekstrakcja jajników bądź macicy, co jest problematycznym zabiegiem chirurgicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *