zdrowie

Co to jest przewlekła niewydolność żylna?

Żylaki dotyczą problemów z naczyniami żylnymi, które znajdują się w kończynach dolnych. Są to żyły, które mają kręty przebieg, są widoczne przez skórę, z widocznymi uwypukleniami.
Żylaki to choroba często przekazana w genach. Na początku podskórne zmiany w żyłach można potraktować jako defekt kosmetyczny. Kiedy jednak dochodzą objawy typu uczucie ciężkości kończyn dolnych, ból i pieczenie, trzeba zgłosić się do lekarza i rozpocząć jak najszybciej leczenie.

Rodzaje żylaków

Wyróżnia się dwa rodzaje żylaków. Pierwsze to żylaki pierwotne, które są najczęściej występującymi żylakami kończyn dolnych. Powstają wskutek wrodzonego braku zastawek, zaburzonej syntezy elastyny i kolagenu w ścianach żylnych z powodu czynników genetycznych. Drugi rodzaj, żylaki wtórne, spowodowane są zakrzepicą żył głębokich lub ich niewydolnością, a także stanem zapalnym czy urazem żył powierzchniowych.

Co to jest przewlekła niewydolność żylna?

Przewlekła choroba żylna jest to konsekwencja cofania się krwi na skutek uszkodzenia zastawek. Zastawki te, w postaci półksiężyca otwierają się kiedy krew porusza się w kierunku do serca, a zamykają przy odwrotnym przepływie. Krew krąży w jednym kierunku, a kiedy zastawka jest niewydolna, przepływa w obie strony. Krew, która się cofa, rozpycha i rozszerza ściany żył, coraz mocniej. W rezultacie powstają żylaki kończyn dolnych.Przewlekła Niewydolność żylna zaczyna się od uczucia ciężkości nóg, które rozpoczynają się najczęściej wieczorem. Bóle w okolicach kostki, goleni, czy obrzęk stop to pierwsze symptomy niewydolności żylnej.Potem pojawiają się żylaki kończyn dolnych lub pajączki naczyniowe. Mogą również pojawić się przebarwienia grzbietu kostki lub okolic, rzadziej występują owrzodzenia. Rozwojowi choroby sprzyja otyłość, niehigieniczny tryb życia i mała aktywność fizyczna.

Jak wykryć chorobę jaka jest przewlekła niewydolność żylna?

Kiedy zachodzi podejrzenie zachorowania na ta chorobę, należy udać się do lekarza rodzinnego lekarza rodzinnego, który kieruje do specjalisty. Najbardziej popularnym badaniem żył jest badanie dopplerowskie, które jest rodzajem USG. Urządzenie to pozwala zlokalizować miejsce, gdzie zastawki s uszkodzone.Żyły można tez badać za pomocą próby Schwarza, polegające na założeniu pacjentowi opaski uciskowej w okolicy pachwiny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *