kulinaria

Historia powstania krówka cukierek

Krówka cukierek lub inaczej nazywany cukierek mleczny z ciągliwym środkiem, to nasz polski, rodzimy wynalazek cukierniczy. Krówki są kultowe w Polsce, a podczas dzieciństwa pewnie każdy z nas się nimi zajadał. W obecnych czasach krówka jest znana nie tylko w Polsce, ale i na świecie, gdzie łatwo było na nie natrafić na różnego rodzaju targach cukierniczych. Krówki to smakołyki, do których uwielbienie Polacy przekazują sobie z pokolenia na pokolenie.

Historia powstania krówka cukierek

Historia krówek okazuję się być dość zawiłą. Za jej propagatora i twórcę uchodzi Feliks Pomorski, który był przedsiębiorcą pochodzącym z wielkopolski. W 1921 r. założył w Poznaniu wytwórnię słodyczy, która szybko zawojowała rynek swoimi krówkami. Były to doskonale nam znane cukierki o karmelowym kolorze, a także ciągliwym nadzieniu. Swoją nazwę zawdzięczały po prostu rysunkowi na opakowaniu, czyli krówce. Przepis na nie Pomorski poznał, gdy pracował w hotelu swojego wuja w Żytomierzu na Wołyniu, w latach 1907- 1921. Pracując na stanowisku pomocnika cukiernika, poznał świetny sposób na wykonanie tzw. ciągutki, czyli słodkiej masy z mleka, masła i cukru. Popularność naszych krówek utrzymała się również w czasie PRL-u. Legenda mówi nawet, że smak cukierków tak uwiódł wielu urzędników partyjnych, że nie zezwolili na to, by o ich cenie odgórnie miało decydować państwo. Dlatego Cukierki krówki cena była bardzo niska. W czasach tych przestano łączyć krówki wyłącznie z fabryką Pomorskiego. Karmeli według tradycyjnego przepisu zaczęła wytwarzać słynna firma Wawel.

Receptura krówek

Receptura krówek jest niesamowici prosta i stale niezmienna od prawie stu lat. Podstawą jej jest cukier, mąka, masło i margaryna. Składniki te miesza się w wysokiej temperaturze, a kolejnego kroi się je na drobne sztuki. Ciekawymi dodatkami znajdującymi się w mieszance są np. kakao, wanilia, masło orzechowe, a także sezam. Tradycyjne krówki mają w sobie cukier, masło, mleko w proszku, a także syrop glukozowy.

Cukierki krówki cena oraz rodzaje

Cukierki krówka cena jest na względnie niskim poziomie i są bardzo konkurencyjnymi wyrobami cukierniczymi na całym polskim rynku. W Polsce jest wiele tradycyjnych rodzajów krówek, np. opatowska, bełchatowska, czy regulicka. Krówki od zawsze były w naszym sercu i pozostaną z nami z pewnością na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *