Cera naczynkowa znana jest jako cera wrażliwa. Panie, które posiadają ten rodzaj cery doskonale wiedzą, że potrafi być ona niezwykle uciążliwa w pielęgnacji, a także wybredna. Z tego też względu trzeba odpowiednio o nią dbać.
Cera naczynkowa uwarunkowana genetycznie
Wiele dostępnych badań wskazuje, że skłonność do nieprawidłowego rozszerzania się naczyń krwionośnych, a także ich pękania, czego skutkiem są nieestetyczne pajączki na skórze, może mieć podłoże genetyczne. Wiele danych wskazuje również, że jeżeli w dzieciństwie u dzieci pojawiają się popękane naczynka na skórze, to w przyszłości będą one miały problemy ze skórą i najprawdopodobniej będą mieć cerę naczynkową. Co więcej cera naczynkowa może być też genetycznie dziedziczona, dlatego też jeżeli występuje u któregoś z rodziców to istnieje duże prawdopodobieństwo, że wystąpi również u dzieci.
Hormonalne podstawy cery naczynkowej
Sporym czynniki decydującym o pojawieniu się cery naczynkowej są hormony, a mianowicie jeden z nich – estrogen. Podwyższony poziom estrogenu jest odnotowywany gównie u kobiet i zwykle jest on przyczyną pojawiania się popękanych naczynek krwionośnych. Estrogen wpływa na rozluźnienie ścianek naczyń, co też objawia się pękanie, naczynek i pojawieniem się nieestetycznych pajączków. W wielu przypadkach stężenie estrogenów wzrasta, kiedy kobiety przyjmują doustne środki antykoncepcyjne. Warto mieć także na uwadze fakt, że zaczerwieniona skóra lub też popękane naczynka krwionośne mogą być objawami innych chorób w tym na przykład łojotokowego zapalenia skóry czy trądziku różowatego. Najczęściej cera naczynkowa dotyczy osób z jasną karnacją, suchą i wrażliwą skórą.
Inne czynniki wpływające na pogorszenie stanu skóry naczynkowej
Oprócz typowych czynników genetycznych, a także hormonalnych, warto również wspomnieć iż, cera naczynkowa a także jej ogólny stan . jest zależny od wielu czynników niezwiązanych z genetyką, w tym na przykład ze sposobem odżywiania się. Wszystkie osoby, które mają cery naczynkowe powinny szczególnie uważać na to, co jedzą, a zwłaszcza na produkty kwaśne oraz takie, które zawierają glutaminian sodu, siarczany i histaminy, które głównie zawarte są w tłustych serach i rybach. Te właśnie składniki powodują pękanie naczynek krwionośnych i osłabienie ich ścian. Co więcej czynnikiem powodującym pogorszenie stanu cery naczynkowej jest też wysoka i niska temperatura, zbyt długie kąpiele słoneczne lub też przebywania na mrozie bez odpowiedniej ochrony. Wszystkie osoby borykające się z cerą naczynkową powinny zrezygnować z sauny i opalania się.