dom i ogród

Jaki jest zakres obowiązków sprzątaczki?

Osoby sprzątające, podobnie jak każdy, kto wykonuje jakąś pracę, mają określony zakres obowiązków. Jak jednak przedstawia się dokładnie zakres obowiązków sprzątaczki? Co wchodzi w jego skład? I co najważniejsze – czy rzeczywiście jest tak, że zakres prac, których wykonanie zlecamy sprzątaczce uzależnia wysokość wynagrodzenia, które musimy jej wypłacić? Na ta i wiele innych pytań związanych ze szczegółowym określeniem zakresu obowiązków sprzątaczki, znajdziecie państwo odpowiedzi w naszym poniższym artykule.

Przede wszystkim – godziny pracy

Zanim jednak przejdziemy do szczegółowego omówienia tego, co dokładnie obejmuje zakres obowiązków sprzątaczki, musimy zacząć od jednej, bardzo ważnej rzeczy. Chodzi przede wszystkim o to, jak dokładnie kształtuje się wymiar godzin, w jakich sprzątaczka pracuje. To bardzo ważne, jeśli chcemy, przynajmniej wstępnie, poznać potencjalne wynagrodzenie sprzątaczki. Nie bez znaczenia będzie tutaj także typ umowy, która obowiązuje zatrudnianą przez nas sprzątaczkę. W umowie tej, także zawarte są obowiązki, które sprzątaczka musi wykonać.

Zakres obowiązków sprzątaczki – jaki jest dokładnie?

Podstawową rzeczą, od której należy zacząć, jest przede wszystkim określenie prac, które w danym czasie ma wykonać sprzątaczka. Wiadomo bowiem, że nie codziennie sprzątaczka myje okna. Zamiatanie, czy mycie podłóg, to także nie są czynności, które sprzątaczka wykonuje codziennie. Dokładne określenie zakresu prac, który zatrudniana przez nas sprzątaczka ma wykonać, sprowadza się zatem do dwóch etapów. W pierwszym, bardzo skrupulatnie określamy jak często ma przychodzić i jak długo trwa jej praca danego dnia. W kolejnym etapie, szczegółowo wskazujemy zakres prac. To jednak nie wszystko, na co musimy zwrócić uwagę, kiedy mówimy o zakresie obowiązków sprzątaczki.

Miejsce pracy sprzątaczki a zakres prac, które musi wykonać

Kolejnym, bardzo ważnym elementem, jeśli chodzi o określenie zakresu obowiązków sprzątaczki, jest to, w jakim miejscu dokładnie ona pracuje. Zupełnie inaczej będzie się bowiem ten zakres przedstawiał, jeśli mówimy o sprzątaczce zatrudnionej do sprzątania biurowca, zaś zupełnie inaczej, kiedy mowa o sprzątaczce do domu czy bloku.

Różnice w zakresie obowiązków są zatem bardzo ściśle związane z miejscem, w którym sprzątaczka pracuje. Kiedy staramy się dokładnie określać zakres obowiązków, w żadnym wypadku nie powinniśmy pomijać tego aspektu. Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o ustalenie wynagrodzenia sprzątaczki – pamiętajmy, że jest ono ściśle związane z zakresem obowiązków, który ma ona za zadanie wykonać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *