Przemysł

Dlaczego programowanie robotów przemysłowych odgrywa coraz większe znaczenie?

Warto mieć świadomość, że roboty przemysłowe z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorstw. Nie wszystkie firmy z branży przemysłowej mają jednak świadomość, dlaczego warto w nie zainwestować.

Bardzo proste programowanie robotów przemysłowych

Należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że roboty współpracujące gwarantują nie tylko automatyzację przy niskich kosztach, ale również umożliwiają na uzyskanie najwyższej możliwej jakości przez powtarzalność, a także standaryzacje poszczególnych czynności. Ponadto ogromną zaletą zastosowania omawianych urządzeń jest możliwość pracy robotów z ludźmi.

Warto również mieć świadomość, że obecnie programowanie robotów przemysłowych jest zdecydowanie prostsze niż mogłoby się wydawać. Opatentowana technologia przez najbardziej renomowanych producentów na rynku pozwala operatorom praktycznie bez żadnego doświadczenia w bardzo krótkim czasie wykonać zarówno konfigurację, jak i obsługę robotów.

Ekonomia, elastyczność i bezpieczeństwo

Nie wszyscy wiedzą, że po zaprogramowaniu danego robota można również bardzo szybko nie tylko go przemieścić, ale również przeprogramować do zupełnie innych zadań. Z kolei odpowiednia konstrukcja robota jest w stanie zminimalizować ewentualne ryzyko przestojów produkcyjnych. Ponadto dzięki modułowej konstrukcji w przypadku usterki czy awarii można danego robota naprawić w bardzo krótkim czasie.

Ogromnym atutem jest również bezpieczeństwo robotów współpracujących. Produkty najbardziej renomowanych producentów wyposażone są bowiem w wbudowane zabezpieczenia. W ten sposób w zdecydowanej większości przypadków bez żadnego problemu mogą być wykorzystywane bez dodatkowych osłon zabezpieczających.

Jakie zastosowanie mają roboty przemysłowe?

Należy zdawać sobie sprawę, że w zdecydowanej większości przypadków roboty przemysłowe mogą być stosowane przez przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją. Warto wiedzieć, że doskonale zdają egzamin w takich czynnościach jak: formowanie wtryskowe, podnoszenie i umieszczanie przedmiotów, pakowanie i paletyzacja, sterowanie CNC, kontrola jakości, polerowanie, klejenie czy spawanie.

Roboty sprawdzą się również w analizie laboratoryjnej. Pracownicy nie będą już musieli wykonywać powtarzalnych czynności laboratoryjnych. W ten sposób zarówno analizy, jak i procesy testowania w przedsiębiorstwie będą zdecydowanie bardziej obiektywne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *