Uncategorized

Popularne wzmacniacze gitarowe?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wzmacniaczy gitarowych. W wyspecjalizowanych sklepach muzycznych dostać można wzmacniacze wykonane przez różnych producentów. Niektóre z nich to wzmacniacze gitarowe z najwyższej półki cenowej. Inne można kupić całkiem tanio i dostępne są dla każdego. Różnią się również między sobą przeznaczeniem. Czym różnią się pomiędzy sobą wzmacniacze gitarowe? Czym różnią się wzmacniacze do gitar elektrycznych od innych?

Cechy i parametry wzmacniaczy – czym wzmacniacze różnią się między sobą?

Przede wszystkim istnieją dwa podstawowe rodzaje wzmacniaczy gitarowych. Pierwszym z nich jest wzmacniacz typu head. Jest to niewielkie urządzenie, które zbudowane jest wyłącznie z przedwzmacniacza i wzmacniacza właściwego. Stosuje się je w występach scenicznych. Jego wielką zaletą jest stosunkowo – w porównaniu ze wzmacniaczami typu combo – niewielka waga, co sprawia, że są to bardzo poręczne urządzenia. Wzmacniacze typu kombo zaopatrzone są dodatkowo we wbudowany głośnik.

W przedwzmacniaczu każdego urządzenia odbywa się wysterowanie sygnału elektroakustycznego płynącego z przetworników gitary do wzmacniacza właściwego. Na tym etapie dźwięk jest również wzmacniany oraz uzyskuje charakterystyczną, specyficzną dla każdego wzmacniacza barwę. Między innymi właśnie tą barwą oraz parametrami wzmocnienia dźwięku różnią się między sobą wzmacniacze. Wiele urządzeń przeznaczonych do gitar elektrycznych posiada również wbudowane efekty. Jakość tych efektów oraz ich różnorodność może również zaważyć na cenie.

Jak wybierać wzmacniacz gitarowy?

Wybierając wzmacniacze gitarowe nie zawsze warto kierować się wyłącznie marką. Oczywiście wielu producentów uchodzi – i faktycznie jest gwarantami jakości urządzenia, co będzie przekładać się na jego trwałość i jakość brzmienia. Na rynku obecnych jest jednak również wielu producentów nowych, mniej znanych i renomowanych, którzy oferują wzmacniacze wysokiej jakości.

Wybierając urządzenie należy przede wszystkim zapoznać się z jego możliwościami – zarówno parametrami wzmocnienia sygnału, jak i dodatkowymi funkcjami, jak na przykład wbudowane efekty. Przede wszystkim liczy się jednak barwa dźwięku, dlatego przed zakupem warto różne urządzenia wypróbować osobiście.

Czym różnią się wzmacniacze do gitar elektrycznych od innych tego rodzaju urządzeń?

Wzmacniacze, które dedykowane są specjalnie gitarom elektrycznym zazwyczaj różnią się od innych tego rodzaju urządzeń. Posiadają odpowiednią konstrukcję, dzięki której najlepiej oddają brzmienie gitary. Bardzo często są zaopatrzone w dodatkowe efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *