Przemysł

Jak dbać o urządzenia rolnicze?

Nowoczesne oblicze rolnictwa to wykorzystywanie najnowszych technologii, które mają za zadanie znacznie ułatwić i przyspieszyć prace, a także zaktywizować, i wprowadzić na rynek tych rolników, którzy chcą udostępniać płody rolne, oraz własne wyroby na szerszą skalę. Kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa są więc sprawne sprzęty.

Jak dbać o maszyny rolnicze i części do nich w okresie zimowym

Zimą, z przyczyn naturalnych, wiele prac w gospodarstwie ulega zawieszeniu. Sprzęty są wówczas wyłączone z użytku, lecz nie oznacza to wcale, że nie należy im się bacznie przyglądać. Najlepiej bowiem wykorzystać okres zimowy w celu efektywnego przygotowania się do lata, by wraz z początkiem sezonu nie narazić się na przykre niespodzianki w postaci niedziałających urządzeń. Jak to zrobić?

W pierwszej kolejności powinno się zadbać o optymalne warunki stacjonowania i przechowywania sprzętów rolniczych. Najlepsze ku temu będą zadaszone oraz ogrzewane pomieszczenia, w których nie gromadzi się nadmierna wilgoć, mogąca powodować korozję niektórych części, lub całych konstrukcji. Po zakończonym sezonie letnim wszystkie sprzęty powinny oczywiście zostać obowiązkowo oczyszczone z kurzu, pyłów, traw, czy innych zanieczyszczeń. Można użyć specjalnych impregnatów zabezpieczających maszyny przed niszczeniem, a także nasmarować łożyska i podobne elementy.

Co z wymagającymi sprzętami?

Ochrona maszyn rolniczych i ich części winna być przeprowadzana w oparciu o specyfikę danego urządzenia. W sprzętach elektronicznych dobrze jest wymontować najbardziej wrażliwe elementy i odpowiednio je zabezpieczyć. Zaleca się również wymontowanie akumulatorów celem ich naładowania oraz przechowywania w szczelnych, i sterylnych warunkach. Pompy paliwowe konserwuje się poprzez opróżnienie ich ze starego oleju i nalanie świeżego. W układach hydraulicznych dobrą praktyką jest redukcja ciśnienia oraz opróżnianie przewodów. W przypadku pojazdów rolniczych warto zadbać dodatkowo o opony, dla których długotrwałe stanie pojazdu w jednym miejscu nie jest korzystne.

Przed rozpoczęciem prac

Bezpośrednio przed sezonem letnim należy sprawdzić działanie poszczególnych maszyn i urządzeń. Gdy konieczna okaże się naprawa maszyn, lepiej korzystać wyłącznie z profesjonalnych warsztatów. Jeśli natomiast musimy jedynie dokonać wymiany pojedynczych części, warto kupować oryginalne elementy. Zamienniki mogą być, co prawda dużo tańsze, aniżeli oryginały, lecz niekoniecznie będą się legitymowały gwarancją producenta oraz trwałością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *