Uncategorized

Jak wybrać zasilacz do efektów gitarowych

Czyste brzmienie i bogaty wachlarz dodatkowych efektów dźwiękowych to jest to, o czym marzy każdy gitarzysta. Wybór dostępnych na rynku efektów jest bardzo obszerny, ale w tym przypadku głównym kryterium wyboru jest właśnie dźwięk. Zasilacz do efektów gitarowych to jednak produkt, który wymaga odpowiedniego dopasowania do posiadanego sprzętu.

Czym są zasilacze do efektów gitarowych?

Można z całą pewnością stwierdzić, że zasilacz jest niezbędnym elementem, który zapewnia odpowiednią moc efektom gitarowym. Nawet najlepsze efekty nie wybrzmią właściwie, jeśli w trakcie gry może po prostu zabraknąć mocy. Warto zatem zastanowić się i przeanalizować dokładnie swoje potrzeby jeszcze przed zakupem urządzenia. Zasilacze różnią się znacznie między sobą, zarówno właściwościami, jak i ceną. W tym przypadku nie sprawdza się teza, że najtańszy produkt będzie taki sam jak markowy. Najgorszym możliwym wyborem będzie jednak zakup uniwersalnego zasilacza.

Jaki zasilacz do efektów gitarowych będzie najlepszy?

Takie pytanie stawia sobie każdy gitarzysta, który chce dokonać świadomego i dobrze przemyślanego wyboru. Zasilacze do efektów gitarowych różnią się między sobą wieloma czynnikami np. rodzajem prądu – zmienny/stały, czyli w skrócie AC/DC. Większość efektów zasilana jest prądem stałym, ale warto sprawdzić ten detal przed dokonaniem wyboru zasilacza. Inną cechą, która w przypadku zbagatelizowania, może prowadzić do przykrych dla sprzętu konsekwencji, jest polaryzacja. Ważne jest również dostosowanie napięcia do możliwości efektów. Standardowo efekty potrzebują napięcia 9V, ale najczęściej obszar tolerancji jest większy i obejmuje zakres 6-15V. Daje to możliwość manipulacji napięciem i tym samym wpływania na brzmienie efektu. Inną cechą zasilaczy, zależną od napięcia, jest natężenie. Im większe natężenie, tym większa wydajność zasilacza i gwarancja braku spadku napięcia. To podstawowe parametry, które warto sprawdzić i porównać, zastanawiając się jaki zasilacz do efektów gitarowych kupić.

Zasilacze polskie czy zagraniczne?

To bardzo częsta wątpliwość, której poddawane są różne przedmioty naszego codziennego użytku. Wydaje się, że produkty zagraniczne pewnie będą lepsze, bo nie są ogólnodostępne. W przypadku zasilaczy do efektów gitarowych istnieje wiele, zarówno polskich, jak i zagranicznych firm, które produkują urządzenia wysokiej jakości. Przy wyborze warto zatem kierować się nie modą, a przede wszystkim idealnym dopasowaniem zasilacza do posiadanych efektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *