turystyka

Czym są skoki tandemowe i inne ważne informacje

Skoki spadochronowe kojarzą się z przerażającym przeżyciem, któremu towarzyszą niesamowite skoki adrenaliny – jedni je uwielbiają, inni nie wyobrażają sobie tego zrobić. Wymagają one również specjalistycznych kwalifikacji i sprzętu, których większość ludzi nie posiada. Istnieje jednak możliwość przeżycia takiej przygody bez lat przygotowań!

Czym są skoki tandemowe i dla kogo są przeznaczone?

Wiele firm oferuje skoki spadochronowe w tandemie, czyli specjalnym spadochronie przystosowanym dla dwóch osób, w którym mieści się instruktor sterujący spadochronem oraz pasażer spragniony wrażeń.

Skoki tandemowe w dwie osoby są bezpieczną rozrywką, którą mogą się nacieszyć pod okiem wykwalifikowanego pilota nawet dzieci (od 125 cm wzrostu) czy seniorzy, a nawet osoby niepełnosprawne. Popularne ostatnio stało się dawanie takich skoków w prezencie bliskim, czy jako przygoda na imprezach i wyjazdach!

W skład sprzętu używanego przy skokach tandemowych wchodzi spadochron główny, spadochron zapasowy oraz automat spadochronowy.

Skoki tandemowe – co musi wiedzieć pasażer?

Mimo że skoki w tandemie wykonywane przez doświadczonych instruktorów są odpowiednie dla wielu ludzi, to istnieją pewne przeciwwskazania eliminujące z wzięcia udziału w takim sporcie, np. niestabilność kręgosłupa, łamliwość kości, epilepsja czy ciężkie choroby serca. Wiąże się z tym brak możliwości udzielenia pierwszej pomocy w powietrzu.

Dzięki temu, że pasażer skacze z doświadczonym instruktorem, nie musi sam martwić się zdobywaniem specjalnych kwalifikacji. Nie musi wykonać badań lekarskich, przejść kursów ani szkoleń czy zadbać o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone osobom trzecim w związku z wykonywaniem skoków spadochronowych.

Przed samym skokiem pasażer jest informowany o przebiegu i należytym zachowaniu w czasie skoku, o zasadach i ewentualnych zagrożeniach związanych z lotem czy samym lądowaniem. Instruktor informuje również, że nikt nie może zagwarantować prawidłowego działania spadochronu, więc skok odbywa się na własną odpowiedzialność. Można wtedy także zadać nurtujące pytania i rozwiać wątpliwości.

Charakterystyka skoków tandemowych

Najpierw samolotem należy dostać się na odpowiednią wysokość, od 3000 do 4000 metrów, aby móc z niego wyskoczyć. Spadanie trwa do około 45 sekund, a pilot z pasażerem rozpędzają się do nawet 200 km/h! System spadochronowy otwiera się na wysokości około 1700 metrów.

Samo lądowanie jest miękkie i nie stwarza wielkiego zagrożenia, jeżeli jest wykonane w prawidłowym miejscu. Zapewnieniem bezpieczeństwa i wygody lotu zajmuje się jednak instruktor pilotujący spadochron, a pasażer ma tylko podziwiać widoki i nacieszyć się wrażeniami!

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *