Przemysł

Rodzaje i zastosowanie nici chirurgicznych

Nici chirurgiczne, podstawowy materiał w pracy każdego chirurga, dzielą się na wchłanialne i niewchłanialne, wykonane z materiałów naturalnych i syntetycznych. Większość nici produkowanych jest jako szwy atraumatyczne, albo jako same nitki, które nawleka się na tradycyjne igły chirurgiczne, albo używa jak podwiązek. Pakowane są fabrycznie, jednostkowo, w odpowiednich długościach.

Nić chirurgiczna wchłanialna

Nici chirurgiczne wchłanialne ulegają rozpadowi w tkankach, jednak są znacznie mniej wytrzymałe. Dzielą się na trzy grupy. Pierwsza to grupa o krótkim okresie zdolności utrzymywania napięcia w tkankach. Stosuje się je w celu krótkotrwałego zbliżania tkanek głębszych, a także tkanki podskórnej. Grupa druga ma średnią zdolność do utrzymywania napięcia w tkankach. Grupa trzecia to szwy, które mają długi okres utrzymania napięcia w tkankach. Ta Nić chirurgiczna używana jest wszędzie tam, gdzie potrzeba czasowego, długotrwałego zbliżenia się tkanek.

Nić chirurgiczna niewchłanialna

Nici chirurgiczne niewchłanialne podzielić można na naturalne, syntetyczne wielowłóknowe, syntetyczne jednowłóknowe. Naturalne powstały z materiałów takich jak len i jedwab. Szwy syntetyczne wielowłóknowe mają formę plecionki i pokrywane są dodatkową warstwą, która zapewnia poślizg podczas szycia. Syntetyczne jednowłóknowe to poliestry, poliamidy i polipropyleny.

Jakie są grubości nici chirurgicznych?

Na rynku dostępne są nich chirurgiczne różnej grubości. To chirurg podczas operacji musi wybrać właściwy rodzaj szwów. Wybór uzależniony jest od wielu czynników. Grubości nici chirurgicznych dzielą się na cienkie, grube, i te średnie.Nici cienkie wykorzystuje się do zabiegów okulistycznych, takich jak operacje jaskry i zaćmy, gdzie wymaga się minimalnego urazu tkanki, a także w chirurgii plastycznej powiek oraz w mikrochirurgii.Nici o średniej grubości wykorzystuje się do zaopatrywania ran o dużym napięciu, w chirurgii skóry i w położnictwie. Najczęściej są to szwy lniane. Nici grube są odporne na rozciąganie, ale zazwyczaj powodują duże urazy w trakcie zakładania szwów. Stosuje się je do przyszywania dużych struktur, a także w chirurgii ortopedycznej. Szwy takie to na przykład druty stalowe ortopedyczne, które będą odpowiednie do zespoleń ortopedycznych takich jak mostek.

Niewłaściwy rozmiar nici chirurgicznych może być powodem zakażeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *