Przemysł

Roboty kartezjańskie – cechy szczególne konstrukcji

Nowoczesne i funkcjonalne roboty kartezjańskie to szczyt techniki automatyzacji linii produkcyjnych. Urządzenia te – choć od strony designerskiej dość proste – to jednak dzięki wbudowanym systemom, potrafią wykonywać zautomatyzowane i zaawansowane prace na liniach produkcyjnych.

Na czym polega fenomen robota?

W robocie kartezjańskim wszystko jest na pozór proste. Składa się on ze specjalistycznego wysięgnika, kilku prowadnic i napędu. Całość jest oczywiście sterowana za pomocą mniej lub bardziej zaawansowanego sterownika CNC. Układ taki może pracować w oparciu o dwie lub nawet trzy osie układu współrzędnych.

To jednak nie wszystko! Innowacyjne roboty kartezjańskie stale podlegają ciągłym aktualizacjom, dzięki czemu mogą one spełniać coraz to bardziej zaawansowane zadania. Przykładem takiej innowacji jest zaimplementowanie w nich nowoczesnego napędu bezsmarowego, którego… nie trzeba konserwować.

Sterowanie – proste i skuteczne

Ogólna zasada sterowania pracą robota kartezjańskiego jest bardzo prosta i – jak mawiał Kartezjusz – opiera się na osiach współrzędnych (tak jak np. w tokarce CNC). Oznacza to, że urządzenie może poruszać się mając do czynienia jedynie z kilkoma podstawowymi danymi, dzięki którym może ono wykonywać określoną pracę w dwóch lub trzech wymiarach.

Pierwszą, najważniejszą kwestią jest tu oś, w oparciu o którą urządzenie będzie się poruszało. Drugą kwestią jest czas przesuwu (przy założeniu, że prędkość jest stała). Ważną informacją jest też kolejność realizacji konkretnych zadań, ale jest to kwestia najprostsza, która wymaga jedynie odpowiednio napisanego programu.

Jak zwiększyć efektywność sprzętu?

Jeśli ogólna zasada funkcjonowania robota kartezjańskiego jest znana, to i rozbudowanie jego funkcjonalności nie powinno być problemem. Wystarczy, że zwykłą końcówkę podnoszącą zamieni się na bardziej profesjonalny chwytak. Dzięki temu robot nie musi wyłącznie przenosić wybranych elementów.

Tendencję tą widać doskonale na przykładzie dzisiejszych robotów. Mogą one również znakować, malować i wykonywać szereg innych, często nawet bardzo zaawansowanych zadań. Dzięki temu, nowoczesne roboty kartezjańskie, stają się powoli standardowym elementem każdej linii produkcyjnej..

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *